islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
32,1118
EURO
34,8443
ALTIN
2.418,86
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
21°C
Salı Açık
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C

Halis Dinde, Faiz Yoktur

Halis Dinde, Faiz Yoktur
30 Temmuz 2018 11:09
A+
A-

Allah Teâlâ, Kur’an’ı Kerimde iki farklı ekonomik sistem anlatır.

Biri bütün peygamberlerin ortak ekonomik sistemi olan infaktır, paylaşım alanında âdildir ve tabana yaygındır. Diğeri vahye zıt ve güçlülerin sistemi faizdir. Faiz, esasta sömürü zemini üzerine kurulmuş bir baskı sistemidir. “Benim karnım tok olsun” anlayışına dayanır. Bu sistemde daima faiz mağdurları diye bir sınıf oluşur.

Bu mağdurlar her zaman eziyete maruzdurlar.

Materyalist sistemde, bazen sermayenin bile çok üzerinde tahakkuk eden faiz, ödenemez meblağlara ulaşır, borçluya haciz gider, malına el konulur, karısına, kızına sahiplenme gibi gaddarlıklar uygulanır, bunların yetmediği şartlarlarda da borçlu, borcunu canı ile ödeme zorunda kalır. Bunun örneği çoktur. Borcun azı çoğu yoktur anlayışı ilen nice canlara kıyılmıştır. Borcunu ödeyemeyen nice mağdur, intihar ederek borçlarından kurtulma yöntemini yeğlemiştir. Aileler dağılmış, yuvalar yıkılmış, çocuklar ana baba korumasından, sevgisinden ve aile sıcaklığından mahrum edilmiştir. Daha nice zararları olan faiz, dünya ekonomisini, fakirin aleyhine kullanır. Maddeci sistemlerde üst sınıf, orta sınıf ve alt sınıfların gizli ve âşikâr savaşları toplumu sürekli rahatsız eder. Güven bunalımı had safhaya ulaşır.

Bu sosyal ve ekonomik hengâmede komünizm gibi bir sistem çıkmış ve uzun zaman dünyayı endişeye sürüklemiştir. Eşitlik iddialarıyla kurulan komünizm sınıfları farklılaştırdı. Farklı sınıflaşma eğilimine geçti. Komünizmde üst sınıf, parti yöneticileri oldu, orta sınıf silindi ve alt sınıf ise toplumun çoğunluğunu teşkil etti. Komünizm sisteminde faizin etken rolü olmamakla beraber dikkat çeken farklı olaylar bireyi ve toplumu bunalıma sürükledi. Yönetimin kahredici baskısı karşısında halk bunalmaya başladı, yüz sene geçmeden bu sistem iflas etti. Sonunda eşitlik ve mutluluk vadi gerçekleşmedi. Komünizmle yönetilen ülkeler yeniden kapitalizme döndü. Peşinden bütün dünyada kapitalizmin faizi egemen oldu.

Bütün bunları, en iyi bilen Allah Teâlâ, faiz hakkında hükmünü koymuştur. Yaratan, yaşatan ve her şeyi yöneten Cenabı Hakkın kitabı Kur’an’ı Kerimde “riba” kavramı ile anılan faizi mutlak haramlardan biri olarak nitelemiştir. Ağır ifadelerle yasaklamıştır.

Faiz hakkında her tür tartışmaya rağmen, tecvizi ya da alınabilirliği hakkında hiçbir açık kapı yoktur. Cenabı Hakkın hükmü kesindir. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin uygulaması tavizsizdir. Faizin yasaklanışının müeyyideleri, Kur’an’ı Kerimde ve sünneti seniyyede çok ağır ifadelerle zikredilmiştir. Evet, “faizin haram oluşu kat’idir. Hiçbir beşerî yorum bu deliller karşısında hiçbir değer ifade etmez. Verilen fetvalar dayanakssızdır. Çünkü Kur’an’a rağmen verilen fetvalar Allah Teâlâ’ya isyandır. Açık naslarla yasaklanan ve sarahatinde şüphe olmayan Kur’an hükmü ile haram kılınan faiz hakkında “içtihada yol yoktur.” Yapılan yorumlar karmaşadan başka hiçbir mana ifade etmez.

Bu konuda, günümüzde faiz sistemine alternatif olarak icraatlarını sürdüren finans kurumları da illetten âri değillerdir. Çünkü finans kurumları da banka mevzuatı ile çalışmaktadırlar. Yer yer ve zaman zaman bazı şer’i delilleri yanlış yorumlarla “Fadıl” ve “nesie” faizleri hakkında anlamsız ve yanlış değerlendirmeler yapılarak müminlerin zihinleri karıştırılmıştır ve darda olsa bir kapı açılmıştır. Fakat bunlara rağmen Kur’an ayetleri, çok açıktır, çok nettir ve çok keskindir. Faiz korkunç bir cürümdür.

Ribâ (faiz) yiyenler, ancak şeytanın dokunup çarptığı kimsenin kalktığı gibi dirilip kalkarlar. Bu, onların: “Alışveriş de faiz gibidir.” demelerinden ötürüdür. Oysa Allah, alış-verişi helâl, faizi haram kılmıştır. Kime faizden, bir öğüt gelir de vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve işi de Allah’a kalmıştır. Ey iman edenler! Allah’dan ittika ediniz, FAIZDEN GERI KALANI TERK EDINIZ, EĞER SIZ MÜ’MIN KIMSELER ISENIZ. Kim tekrar dönerse onlar cehennem halkıdır, ORADA EBEDI KALACAKLARDIR. Yok, eğer bu fâizi terk etmezseniz bilin ki, Allah’a ve peygamberine karşı savaşa girmişsinizdir. Eğer faiz almaktan tevbe ederseniz anaparanız sizindir ve BÖYLECE NE ZÂLIM, NE DE MAZLUM OLURSUNUZ.

(Bakara: 2/275,278, 279)

Netice, günümüzde faize bulaşmayan kimse kalmadı ise bu çok büyük vebaldir! Ve müslümanlar bilmelidir ki, HALIS DINDE FAIZ

YOKTUR! Esselamu aleykum.

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.