islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
18,8102
EURO
20,6851
ALTIN
1.179,76
BIST
4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
10°C
İstanbul
10°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
8°C
Cuma Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
4°C
Pazar Çok Bulutlu
3°C

HARAMLAR İŞLEYEREK YILBAŞI KUTLAMASI YAPMAMALIYIZ

HARAMLAR İŞLEYEREK YILBAŞI KUTLAMASI YAPMAMALIYIZ
31.12.2022
A+
A-

Dünyaya egemen olan batı kültürünün etkisiyle 31 Aralık yılbaşı kutlamalarının inançları farklı insanlar tarafından bütün ülkelerde kutlanmakta olduğu bir gerçektir.

Ne var ki yılbaşının Müslümanlar için dinî ve tarihî bir temeli, dolayısıyla meşrûiyeti yoktur. Üstelik  Müslümanların asırlarca koruduğu  Hicrî Takvime dayalı  1 Muharrem akşamının yılbaşı olarak yaşanmasını engellemiştir. Kaldı ki Muharrem ayı Kurânda zikredilen dört haram /barış ayından biridir  yani dîni temellidir.

Hiçbir Müslüman, 31 Aralık yılbaşı gecesini, diğer gecelerde farklı  ve  kutlanılması gerekli bir gece olarak algılayamaz, algılamamalıdır. Böylesi bir anlayışla kutlanılması, İslâm Dîni’nin yabancıları taklit ve onlara benzeme yasağını çiğnemektir.

Çünkü Peygamberimiz “ Özgür iradeleriyle bizden başkasına benzemek isteyenler bizim çizgimizde değildirler.” buyurmaktadır. (Ebu Davud Libas 5)

Daha açık bir anlatımla; “ Müslümanlardan” batıl dîn ve ideoloji  bağlısı topluluklardan biri veya bir kaçına, onlara ait  inanç ve hayat  kurallarında ya da onları çağrıştıran özelliklerinde onlara isteyerek benzemeye çalışanlar, Biz’im çizgimizde değildir ; benzemeye çalıştığı toplulukların yolundadır.”  buyurmaktadır.

İnançları ve değer yargılarında yabancılara benzenilmesi, benzeme şekline göre  Mekrûh, Haram,  Küfür ve Mubah şeklinde olabilmektedir.

Bando eşliğinde  cenaze kaldırmayı Sakıncalı;

Alkollü içkiler ikramını Haram;

İslâm Dininde açık haramlar olan  faizi, zinayı veya  eşcinselliği meşrulaştırmayı Küfür yani İslâm’dan çıkarıcı, benzeme olarak açıklayabiliriz.

(HARAMLARI  İŞLEMEK GÜNAHKÂR, MEŞRU GÖRMEK İSE KÂFİR KILAR.)

Tarihî  dönemlerden beri  insanlığın ortak malı olan bilimsel çalışmalar  her hangi bir dinin ve ideolojinin  bağlılarının  özgün ve özel nişanı olmadığı için bilimsel metotların  ve teknolojik  ürünlerin kullanımında ki benzerliği de  Mubah benzerlik/helâl benzerlik  olarak açıklayabiliriz.

Yabancılara benzeme olacağı için yılbaşı kutlamalarını  ictihadî olarak sakıncalı veya haram olarak nitelemek  mümkündür.

Yılbaşında Pek Çok Haram İşlenmektedir

Kaldı ki benzeme olma yanı sıra yılbaşı gecesinde pek çok haramların  işlenmekte olduğu da bir gerçektir:

Bu gecede, her biri bağımsız bir haram işlem olan:

a.) Alkollü içkiler içilmektedir. Alkollü içkilerin azı da haramdır.

b.) Şans oyunları ve Millî Piyango dahil modern kumar türlerine yer verilmektedir. Bütün kumar türleri haramdır.

c.) Cinsel duyguları tahrik edici müzik eşliğinde kadınlı-erkekli bedensel temaslı oyunlar oynanmaktadır. Cinsel haz amaçlı bedensel temas da haramdır,

d.) Yılbaşı gecesinde ayrıca tam bir tüketim çılgınlığı yaşanmakta , gereksiz harcamalar yapılmaktadır. İslam’a göre meşru olmayan harcamalar gibi ortak akla göre gereksiz harcamalar da haramdır.

e.) Bu gecede, yabancılardan geçen batıl bir gelenek uğruna Allah’ın adı anılmaksızın hindiler kesilmektedir. Kesim sırasında Allah’ın adı anılmadığı veya anılsa da  kutlama amacıyla kesildiği için yenilmesi haram olan bu hindiler, ikinci bir haram işlenerek yenmektedir.

f.) Sağlığımız için gerekli olan çam ağaçları da telef edilmektedir. Oysaki her biri Yûnus Emre örneği bir derviş olan bu ağaçlar, kendilerine özgü bir tavırla ve dille Allah’a secde etmekte ve O’nu anmaktadırlar. (Hac 18, İsra44)

dağlar ile, taşlar ile
çağırayım mevlam seni
seherlerde kuşlar ile
çağırayım mevlam seni

Yılbaşı Kutlamamak Konusunda Birbirimizi Uyarmalıyız

Değinilen haramlardan herhangi biri işlenmese bile, batıl dîn ve  ideoloji bağlılarına veya bu haramları işleyenlere benzeme olacağı  için 31 Aralık yılbaşı gecesini, diğer gecelerden farklı bir şekilde özel olarak  kutlamamalıyız.

Kaba bir tebliğ tavrıyla değil, ince bir telkin edasıyla…

Bu konuda birbirimizi  kırmadan ve üzmeden uyarmalıyız. Uyarmalıyız, çünkü uyarma dinimizin bize yüklediği bir görevdir. Yapılan îkazları da makul ve  yerinde uyarılar olarak görmeli, teşekkürle karşılamalıyız.

( Yabancılara benzeme ile ilgili ayrıntılı bilgiler için “İslâmî Kimliğimizi Korumak”  isimli kitabımıza bakılabilir. Ensar yay. 0212 491 19 03  )

Ali Rıza Demircan 

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.