Helal Malezya

Malezya’nın CIMB Islami kuruluşu, helal sertifikasyon almak isteyen şirketlere finansman sağlamak amacıyla, helal sertifikaya sahip olmayan yerel KOBİ’lerin % 90’ını hedefleyen 100 milyon Ringitlik (23,96 milyon ABD Doları) bir kaynak tahsis edeceğini açıkladı.

Malezya’nın girişimci kalkınması bakan yardımcısı geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı açıklamada, 2018’de Helal sertifikası alan 8120 şirketin helal sertifikası aldığını, buna rağmen hala on şirketten dokuzunun helal sertifikasız olduğunu belirtmişti.  Bu % 90 firmayı hedef alan CIMB Islami, Kasımın 28’inde yaptığı açıklamada, finansmanın işletmelerin “tesislerinin, faaliyetlerinin ve tedarik zincirlerinin bu gerekliliklere uygun olmasını sağlanmasıyla” helal sertifikasyon gereklilikleriyle uyumlu hale getirilmesinin amaçlandığını bildirdi.

CIMB İslami Genel Müdürü Ahmad Shahriman Mohd Sharif, “100 milyon ringgitlik finansman desteği, CIMB’nin KOBİ’leri finanse etme konusundaki 15 milyar ringgitlik taahhüdünün küçük bir parçası” olduğunu belirtti. CIMB, Nisan ayında önümüzdeki iki yıl içinde yüz bin KOBİ için 15 milyar ringgiti bir kenara bırakacağını söylemişti.

Mirat Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir