Hindistan Anayasa Mahkemesi yeni tarım yasalarının uygulanmasını uzatıyor

Mirat Haber Ajansı

Hindistan Yüksek Mahkemesi, çiftçilerin şiddetle karşı çıktığı üç yeni tarım reformu yasasının uygulanmasını durdurdu. Çiftçiler, Hindistan’ın başkentinin yakınlarında bir aydan uzun süredir büyük bir protesto düzenliyorlardı. Başyargıç Sharad Arvind Bobde dünkü duruşmada, mahkemenin çiftçilerin yasalara karşı şikayetlerini dinlemek için bir komite oluşturacağını söyledi. Bir komite yapma yetkimiz var ve komite bize durum raporu verebilir, dedi.

Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti, ülke çapında çiftçilerin ve diğer işçi gruplarının yaygın protestolarına rağmen yasaları yürürlükten kaldırmayı reddetti. Modi hükümeti, mevzuatın tedarik zincirinde muazzam israf ve darboğazlardan muzdarip olan eski bir tarım sistemini modernize etmeyi amaçladığını söylüyor. Ancak çiftlik liderleri, yasaların mahsulleri için uzun süredir var olan asgari destek fiyatını aşındırmaya yönelik bir girişim olduğunu ve birkaç şirketin ülkenin geniş tarım sektörünü kontrol etmesini sağlayacağını söylüyor.

Protesto gösterileri devam ediyor

Soğuk hava koşullarına rağmen, Kasım sonundan bu yana binlerce çiftçi Yeni Delhi’nin eteklerinde kamp yapıyor. Hükümet ve çiftçi grupları arasında en az sekiz tur görüşmeden bir sonuç çıkmadı. İki taraf önümüzdeki Cuma günü tekrar toplanacak. Çiftçilerin sendika liderleri Salı günü daha sonra bir araya gelecek ve protestolarının gelecekteki gidişatına karar verecekler. Ancak All India’dan Mahavir Singh Kisan Sabha, sendikanın protestoları ancak yasalar yürürlükten kaldırıldığında iptal edeceğini söyledi.

Diğer Güney Asya haberlerini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.mirathaber.com/kategori/guney-asya/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here