islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
31,0391
EURO
33,6226
ALTIN
2.032,18
BIST
9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
15°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
15°C

İMANIMIZLA ÇATIŞAN KORKLIĞIMIZ

İMANIMIZLA ÇATIŞAN KORKLIĞIMIZ
13 Eylül 2022 10:35
A+
A-

CHP’li İzmir büyük şehir belediye başkanının gaflet, dalalet ve hatta hıyanet kokan haddini aşan sözleri sebebiyle olacak tarihçi Murad  Bardakçı da “Sultan Vahdettin’in kendi el yazısı ile yazdığı hatıralar elimizde ama bazı kanunlar nedeniyle yayınlayamam. Yayınlarsam ortalık karışır.” demiş…

Hadi bir tarih vermiş olalım… Tanzimattan bu yana ortalığın karışık olmadığı dönem mi var? Ülkemizde ecdadımızı putlaştırır ve padişahlarımızı layüs’el/sorumsuz  gören bir kesim var olduğu gibi Osmanlıyı şer kaynağı görüp yeren bilgi ve bilinç yoksunu köksüzlerimiz de var.

Hal böyle iken Türkiye’de ortalığı karıştıracak ne ve hangi söylem olabilir?

Eğitim sistemimiz, hukuk ve medya düzenimizle halkımız toplumsal olaylara, siyasi ve ekonomik  gerçeklere ve kendisini mağdur eden ve edecek olan  zulümlere bile duyarsız hale getirildi. Kim neyi karıştıracak? İlgisizliğimiz zirvede. Çünkü hakka çağrı, Marûf’u emir ve Münkeri men yani dinimizin, ortak aklın ve ilmin gerektirdiklerini emretmez ve yasakladıklarından sakındırmaz olduk, yalakalığa yöneldik.

Murad Bardakçı ve Çağrıştırdığı Dost

Murad Bardakçıdan ifadesi bana bir dostumuzu hatırlattı. Yarım asır kadar önce  Erbakan hocamızın yanında mücadeleye başlamış olup çok uzun dönemler ilçe belediye başkanlığı yapmış, parlamentoya  girmiş olan ve  halen siyasetin içinde bulunan bir kardeşimiz/dostumuz  bana şöyle demişti:

40 yılı aşkındır günlük notlar tutuyorum, benim bildiğim ama toplumun bilmediği nice olaylara özellikle de Müslümanlara ilişki erdemlere, çıkarcılığa ve hıyanetlere şahidim…

Hatıralarını neşretmesi gerektiğini söylediğimde ise   şöyle deyivermişti:

Hatıralarımı yayınlarsan ortalık karışır, sağ veya ölü hiçbir Müslümana güven ve saygı  kalmaz.

Allah Bize Tarih Dersi Veriyor

Yüce Rabbimiz Kur’ânda bize Hz. Adem, Nuh, İbrahim, Hud, Salih, Şuayb ve Hz. Muhammed gibi pek çok peygamber  efendilerimiz ve kavimleri hakkında bilgi vermektedir. Böylece iman adalet, cihad gibi erdemlerin ihtişamına tanık olurken toplumları çökerten kâfirlik ve zulüm gibi sebepleri de öğreniyoruz.

Geçmişi bilmek geleceği inşa etmek için gerekli olacağı içindir ki bize bu bilgiler verilmektedir.

Rabbimiz bize örneğini verdiği için bizim de tanık olduğumuz veya güvenilir canlı şahitlerinden  dinlediğimiz hakikatleri gelecek nesillere aktarmamız gerekir.

Peki bunu engelleyen nedir. Bizim dışımızda ortalığın karışır olması ihtimali mi? Yoksa itibar kaybı endişesi veya cezaî  takibata maruz kalma korkusu mu?

Korkmak Doğaldır da…

Rabbimizin, iman etmesi ve  İsrailoğullarını salması   için Fravun’a gönderdiği elçileri  Hz   Musa ve Harun, zulme uğrayabilecekleri için  korktuklarını dile getirdiklerine göre bizim korkmamız da doğaldır. Ama Allah’ın  Hz. Musa ve Harun’a “ Korkmayınız, Ben sizinle beraberim,” dediğini de unutmamalıyız. (Bak Tâ-Hâ 20/43-47) Korkuyu tapınılır put haline getirmemeliyiz.

Peygamberimiz “Gerçekleri dile getirmek ölümü yaklaştırmadığı gibi -muhtaç olduğumuz- rızkı da uzaklaştırmaz, “ buyuruyor. Kaldı ki İman güvendir  ve risk üstlenmek de imanın bir parçasıdır.

Laikliği ihlalden yedi defa Devlet Güvenlik ve  Ağır Ceza mahkemelerinde yargılanan ve bu süreci  ahiret yatırımı olarak görmekte olan bir  kişi olarak söylüyorum…Hayat imanımız çizgisinde tehlikeyi göze alabildiğimizde anlam kazanıp güzelleşmektedir.

Hulasa Rabbimizin buyruğu olduğu inancıyla bilinmesi için hakikatlerin ve de İslamî kuralların açığa vurulması ortalığı kısa bir süre karıştırsa da istikrara ve gelişime sebep olur, Cennet’e de yol açar:

Yoksa Allah içinizden cihad edenleri belli etmeden, sabredenleri ortaya çıkarmadan Cennet’e gireceğinizi mi sandınız? “ (Al-i İmran 3/142)

Ali Rıza Demircan

Yorumlar
  1. Nurgül Çölkesen dedi ki:

    Rabbim hepimizi uyananlardan etsin.