islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
8,6259
EURO
10,1275
ALTIN
492,42
BIST
1.386
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Kuvvetli Sağanak
23°C
Perşembe Gök Gürültülü
18°C
Cuma Parçalı Bulutlu
21°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
24°C

Kadir Gecesinde hayatımızı kuşatacak duâmız

Allah’ım Sen güzelliklerin kaynağısın. Sözlerimizi, davranışlarımızı, işlerimizi, ilişkilerimizi ve üretimlerimizi güzel eyle. Güzellikler içinde yaşat ve güzel insanlara yar eyle. Güzellikler yurdu olan Cennet’lere varis eyle. Cehennem azabından koru.

Kadir Gecesinde hayatımızı kuşatacak duâmız

Ali Rıza Demircan

Sevgili okurlarım! Aşağıda sizlere sunduğumuz duâ yazısını, yürekten yakararak duâ eder gibi, her cümlenin sonunda Âmin diyerek okuyunuz. Gönlünüzce de tekrarlayınız. Bizi de duânızdan unutmayınız.

Alemlerin Rabbi, Rahman, Rahîm ve Sorgulama Günü’nün Mâliki olan Allah’ımız!

Sana hamd ederiz. Ancak sana ibadet eder ve yalnızca senden isteriz. Bizi kendilerini nimetlendirdiğin Peygamberlerinin yoluna erdir. Onların yoluna girmedikleri için öfkene uğramış ve sapmışlarından kılma.

Güzel örnek kıldığın Elçin Muhammed’e salât ederiz.

Şanı Yüce olan Rabbimiz!

Alemlere rahmet kıldığın elçin Hz.Muhammed’le, Rahmet Kitabı olarak gönderdiğin Kur’ân’a iman ettik. Bizi yüceltici bu inanç üzerinde yaşat. Bu inanç üzerinde öldür.

Bizi Kur’â’nı, hayat düzeni edinmek için öğrenen ve öğretenlerden kıl

Bütün yeryüzü varlıklarını insanlar için, biz insanları da kendi zatına ibadet etmemiz için yarattın. Bizleri egemenliğine boyun eğen, Kur’anî emirlerine ve yasaklarına uyan böylece yalnızca sana ibadet eden kullarından kıl. Dünya hayatını âhiret gayesiyle yaşama şuuruna erdir.

Bizi sevdiğin, Sana seni görür gibi ibadet eden, yaptığı her işi Kur’ân çizgisinde güzel yapmaya çalışan kullarından kıl.

Görevlerini yapan ama yalnızca sana güvenen ve sabır gösteren kullar arasına kat.

Sevdiğin yürekten tövbeler ederek arınan kullarından eyle.

Sevdiğin hak sever, hayırsever, sosyal adaletçi kullarına kat.

Bütün zalimlere karşı/ tüm mazlumlardan yana kaleler gibi saf tutarak mücadele veren kullarından eyle.

Bize sevdiklerini sevdirt.

Ey Mülkün Maliki olan Allah’ımız!

Yönetim mevkilerini ve malları dilediğine verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini de alçaltırsın. Hayırlar Senin tasarrufundadır. Her şeye gücü yeten ancak Sensin.

Taşınır ve taşınmaz tüm varlıkların biricik Maliki Sensin. Bize kullanma hakkını veren de Sensin. Senden istiyoruz. Bizleri koyduğun yasalar çizgisinde kazanan, kullanan, yatırıma yönelten, bölüşen ve bölüştüren kullarından eyle.

Bizleri, öz canlarımız yanı sıra toplumumuz için de çalışanlardan kıl.

Bizleri dosdoğru konuşan, sözleri ve sözleşmelerinin gereğini yapan güvenilir kullarından eyle. Kalplerimizi birleştir, kardeşlik duygularımızı pekiştir. Danışma ve dayanışma içinde olan ve de yardımlaşan kullarından kıl.

Şirketleşme bilincimizi geliştir. Birleşerek büyüyenlerden eyle. Bizleri borçlanarak büyüme sevdasından, faizli kredi dilenciliğinden kurtar. Yüceliği Hak’ta ve gücü hakka inanan halkta gören şuurlu kullardan eyle.

Bizlere sağlık ver, müteşebbis kıl. İslâmî ölçüler içinde kazanmanın cihad olduğu gerçeğini kavrat. Başarılara erdir.

Bütün nimetleri Sen’den bilen kullarından eyle. Şımarıklıktan, lüks harcama düşkünlüğünden ve gösteriş budalalığından koru.

Yüceliklerle vasıflı olan Yaratıcımız!

Bize ver, verme duygularımızı ve gücümüzü de artır. Vermenin vicdanî zevkine erdir. Vermek için çalışmanın ve vermenin Firdevs Cenneti’ne götüreceğini bilenlerden eyle.

Bizi insanların temel haklarını ve özgürlüklerini ve maddi menfaatlerini gözetenlerden kıl. İnsanların haklarına tecavüz yolları olduğu için yasakladığın faizden, içki-kumar fuhuş işletmeciliğinden, karaborsacılıktan, emeği sömürüden, hırsızlık türlerinden, kamu mallarını yağmalamak ve yağmalatmaktan ve borsa entrikalarından uzaklaştır.

Gereksiz ve kalitesiz üretime yönelmekten , faydasız tüketimi teşvikten vealdatıcıreklamlar yapmaktan bizleri koru.

Rahman ve Rahim olan Mevlamız!

Bizi şer odaklarından koru. İç çekişmelerden muhafaza eyle.Bizi sana ve yasalarına inanmayanlarla deneme. Zalimleşen inkârcılara boyun eğdirtme. Bizi Kur’ân’la cihad edenlerden eyle.

Bizi adalet savaşçılarından kıl. Karşıtlığımızı/öfkemizi adaletsizliğimize sebep kılma. Bizi düşmanları için de adalet isteyenlerden eyle. Zalimlerin ırkımızdan, inancımızdan olanlarına da meyil ettirme.

Bizi barışa çağıranlardan kıl. Kur’ân güvercinleri olarak kanat açtır. Sevgi elçileri kıl; yardım elçileri kıl. Hukukun ve sosyaladaletin savunucusu kıl.

Kur’ân’ında sevmediklerini de bildiriyorsun.

Bizi sevmediğin, Seni tanımayan kâfirlerden, zalimlerden, ideolojileriyle büyüklenenlerden, bozgunculardan eyleme.

Günahlara dalanlardan, sana karşı şükürsüz, insanlara karşı teşekkürsüzlerden eyleme.

Sevmediklerini sevdirtme. Onlara yaran ve kurumlarına destekçi kılma.

Allahım! Sen bilgisi sonsuz olansın.

Bizlere ilim yapma yeteneğini veren de sensin. Üzerinde bilimsel çalışmalar yapılabilecek varlıkları yaratan sensin. Bizlere ilk emir olarak tüm varlıkları okuma emrini veren de sensin. Bilim istememizi emreden de sensin. Bizi bilgiye sevdalı kıl. Öğrenen ve öğretenlerden eyle.

Ya Rab Bizi indirdiğin İslâmi kuralların öğrenilmesi gibi, yarattığın tabiat kanunlarını öğrenilmesini de ibâdet bilen kullarından kıl.

Faydalı bilgilerimizi artır. Bilgilerimizin gereğini yapma bilincimizi geliştir. Bilgileri çıkarlarımıza alet etmekten zulme aracı kılmaktan, insanların aleyhine kullanmaktan koru.

İlim yuvalarımız olan okullarımızı, üniversitelerimizi materyalizme ve deizme alet olmaktan ve diğer bütün şer akımlardan şerlerden koru. Üniversitelerimize özgür düşünceyi egemen kıl.

Namazlarımızı, oruçlarımızı, hayırlarımızı ve Kur’ân okumalarımızı/hatimlerimizi kabul eyle. Hastalarımıza şifalar bahşet. Borçlularımıza ödeme kolaylığı ver. Mazlumlarımıza da imdat eyle. İmdadına bizleri de aracı eyle. Milletimize ve ezilen bütün Müslümanlara birlik ve dirlik ihsan et.

Affedicisin affetmeyi seversin bizi de affet, Allahım!

Sen güzelliklerin kaynağısın. Sözlerimizi, davranışlarımızı, işlerimizi, ilişkilerimizi ve üretimlerimizi güzel eyle. Güzellikler içinde yaşat ve güzel insanlara yar eyle. Güzellikler yurdu olan Cennet’lere varis eyle. Cehennem azabından koru.

Bizleri razı olduğun hayata erdir. Âhirete göçmüş olanlarımızı bağışla. Bütün büyüklerimize ve aziz ecdadımıza rahmet eyle. Çocuklarımıza hak çizgimizi sürdürecek sağlam iman, daimi ibadet, güzel ahlak, bilgi ve bilinç ihsan eyle. Onlara hayırlı eşler ver. Eşlerini de iyilerden eyle.

Ey duâ edenleri katında yücelten ve duaları kabul eden Rabbimiz!

Peygamberimiz Muhammed Senden neler istediyse biz de onları istiyoruz; ikram eyle. Nelerden sana sığındıysa biz de sığınıyoruz; Sen muhafaza eyle.

İstenecek olan, istenilecek olanları verebilecek olan da yalnızca sensin. Duâlarımızı kabul eyle. AMÎN.

Ve sallallahu ala seyyidina Muhammed. Vel- hamdu lillahi Rabbil Alemin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.