islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
32,9461
EURO
35,3515
ALTIN
2.455,16
BIST
10.679,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Çarşamba Açık
28°C
Perşembe Açık
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C

Çocuk Ve Allah Sevgisi

Çocuk Ve Allah Sevgisi

“Her doğan çocuk islam fıtratı üzere doğar. Sonra anne babası Onu Yahudi, Hristiyan veya Mecusi yapar.” (Buhari, Tefsir 2)

İslam inancına göre, her çocuk tertemiz ve günahsız olarak doğar. Allah inancı ise insanda yaratılışta mevcut olan bir duygudur. Ailelere düşen görev ise çocuğun özünde var olan bu duyguyu doğru bir şekilde yönlendirip, Allah sevgisini kazandırabilmektir.

Allah‘ı Doğru Anlatabilme

Her şeyi merak eden ve öğrenmek isteyen çocuğa Allah’ı doğru anlatabilmek çok önemlidir. 3 yaşından itibaren çevresinde gördüğü her şeyi “bu ne, nasıl oldu, kim yaptı… “soruları ile tanımaya çalışan çocuğa Allah kavramı anlatılmaya başlanabilir. Onlara Allah’ın bütün varlıkları yaratan ve insanları diğer varlıklardan daha üstün kılan ve seven, özellikle çocukları daha fazla seven ve koruyan, olduğu söylenmelidir. O’nun besleyip büyüten, sayılamayacak ölçüde ve güzellikte yiyecekler ve içecekler veren, tabiatı çiçeklerle ve hayvanlarla dolduran, yaptığımız iyilikleri pek çok iyiliklere ulaşmamız için vesile kılan olduğu anlatılmalıdır.

Allah’ın varlığını kavrayan çocuğa Allah‘ın sıfatları da doğru ve tam olarak anlatılmalıdır. Allah’ın tek olduğu, yarattıklarını gördüğü, duyduğu, onlara rızıklar verdiği, her şeye gücü yettiği ve canlılar gibi cinsiyetinin olmadığı (mesela Allah’ın baba olmadığı!) bilgisi mutlaka verilmelidir. Soyut kavramları tam olarak anlamlandıramayan çocukların Allah ile ilgili sorularına somut örnekler vererek cevaplamak doğru olacaktır.

Misal: Allah’ı öğrenmeye başlayan bir çocuk O’nun nerede olduğunu mutlaka soracaktır. Bu soruya “ denizlerin dibindeki bitkileri, oradaki balıkları Allah yarattı. Allah Onları görüyor ve yaşamaları için gerekli şeyleri sunuyor, gökyüzündeki kuşları da Allah yarattı, Onları da görüyor ve yaşamaları için gerekli şeyleri veriyor, dünyadan uzaktaki yıldızları da Allah yarattı ve onlara ışık verdi. Sence Allah nerede olabilir? Örnekleri ile cevaplamak doğru olacaktır.

 Allah’ın her şeyin yaratıcısı olduğu bilgisi çocuğun dünyasında kötülükleri de mi Allah yarattı sorusunu oluşturacaktır. Bu yüzden Onlara bu bilgi Allah’ın insanlara akıl ve kalp verdiği, aklımızı ve kalbimizi güzel şekilde kullanmamızı istediği ve aklını ve kalbini güzel kullanan insanları daha çok sevdiği bilgisi ile beraber verilmelidir.

Resûlüllah’a (s.a.v) esirler getirildi. Aralarında çocuğunu arayan bir de kadın vardı. Esirler arasında bulduğu bir çocuğu hemen kapıp bağrına bastı ve onu doyasıya emzirmeye başladı. Bunun üzerine Rasûlüllah çevresindeki sahâbilerine şöyle buyurdu:

– Ne dersiniz, bu kadın, çocuğunu ateşe atabilir mi?

– Sahabiler de; Hayır, Allah’a yemin olsun ki, bu kadın çocuğunu asla ateşe atmaz! dediler.

Bunun üzerine Rasûlüllah şöyle buyurdu:

– Allah’a yemin olsun ki, Allah Teâlâ’nın mü’min kullarına olan merhameti, bu kadının çocuğuna olan merhametinden daha büyüktür.” (Buhârî, Hn. 5653; Müslim, Hn. 6912)

Allah Sevgisi Kazandırabilme

Resûlüllah’a (s.a.v) esirler getirildi. Aralarında çocuğunu arayan bir de kadın vardı. Esirler arasında bulduğu bir çocuğu hemen kapıp bağrına bastı ve onu doyasıya emzirmeye başladı. Bunun üzerine Rasûlüllah çevresindeki sahâbilerine şöyle buyurdu:

– Ne dersiniz, bu kadın, çocuğunu ateşe atabilir mi?

– Sahabiler de; Hayır, Allah’a yemin olsun ki, bu kadın çocuğunu asla ateşe atmaz! dediler.

Bunun üzerine Rasûlüllah şöyle buyurdu:

– Allah’a yemin olsun ki, Allah Teâlâ’nın mü’min kullarına olan merhameti, bu kadının çocuğuna olan merhametinden daha büyüktür.” (Buhârî, Hn. 5653; Müslim, Hn. 6912)

Bu güzel hadis’i şerifte de Kur’an- ı Kerîm‘in birçok ayetinde de Yüce Rabbimizin merhameti anlatılmıştır. Bizlere düşen ise Yaratıcının bu büyük sevgi ve merhametini çocuklara doğru olarak anlatabilmektir. Allah tarafından tıpkı annesinin sevgisi hatta annesinin sevgisinden de daha büyük bir sevgi ile sevildiğini bilen çocuk Yaratıcısını zaten sevecektir. Yine bu yaşlarda sevgi kadar önemli bir duygu olan güven ise Yaratıcısı tarafından izlendiğini ve korunduğunu bilen çocuğun psikolojisi için oldukça önemlidir. Bu yaşlarda yatmadan önce okunan dualar Yaratıcısı tarafından korunacağına inanan çocuğun gece korkularını önemli ölçüde azaltacaktır. Yine aynı şekilde her hangi bir korku, yalnızlık ve haksızlık karşısında Yaratıcısı tarafından görüldüğünü bilmek çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Tüm bu bilgi ve davranışlarla çocuklara Allah sevgisi kazandırılabileceği gibi kurulan yanlış cümleler ve hareketlerle çocuklarda Allah sevgisinden önce Allah korkusu da oluşturulabilir.

Misal:  “Allah yakar, Allah Onlara ceza verir, Allah’ın cehennemi var…vs gibi içerisinde ceza ve korku olan hiçbir kelime -çocukluk döneminde- Allah kavramıyla yan yana kullanılmamalıdır. Özellikle ailelerin dini yasakları çocuklarına öğretmek için kullandıkları kelimeler ve kurdukları cümleler çok önemlidir. Çocuklara “Allah yalan söyleyenleri sevmez “demek yerine “Allah herkesi çok sever ama doğru söyleyenleri daha çok sever “ demek, yemeğini yemeyen çocuğa israfı anlatmak için “Allah bu nimetlerin hepsini alır “demek yerine, “israf etmezsek Allah daha da çok verir “diyerek olumlu cümleler kurmak doğru olacaktır.

Çocuklara Allah’ı ve dini öğretileri sevgi esasına dayandırarak vermek, ne yaparlarsa yapsınlar Allah tarafından sevileceklerini bildirmek ahlâkî ve dinî eğitimleri için oldukça önemlidir.

Yine çocuklara Allah sevgisiyle birlikte kazandırılmaya çalışan dini öğretiler yaşına ve algı seviyesine mutlaka uygun olmalıdır. 0- 6 yaş dönemindeki bir çocuğa dini sevdirmek ve ısındırmaktan öte bilgi yüklemek (kıyamet, cehennem, kabir, günah vs ) ve şimdiden alışsın mantığı ile üzerlerine farz olunmayan dini vazifelerin uygulamalarını beklemek zorlayıcı yanlış davranışlar olacaktır.

Çocuklara kazandırmaya çalışılan her kazanım gibi Allah sevgisini vermek ve kazandırmakta ebeveynlerin çabaları ile mümkün olacaktır. Bu yüzden çevredeki güzellikleri ve sahip olunan nimetleri Allah’ı anlatmak için fırsat bilmek, çocuklarla birlikte dua edebilme alışkanlığı geliştirebilmek onlara Allah sevgisi verebilmek için güzel örnek davranışlar olacaktır.   

https://youtu.be/BrLyvlXcdPc

Şeyma DEMİRCAN NAMAZCI

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar
  1. İlknur dedi ki:

    .”’Yine bu yaşlarda sevgi kadar önemli bir duygu olan güven ise Yaratıcısı tarafından izlendiğini ve korunduğunu bilen çocuğun psikolojisi için oldukça önemlidir. “” Demissiniz…
    Çocuğun başına kötü bir şey geldiğinde düştüğünde, ya da bir kaza olduğunda Allah CC beni korumadi diye düşünmeyecek mi?
    O zaman ne soylemeliyiz

  2. FATİH dedi ki:

    ana okulunda sadece atatürk sevgidi öğretiliyor.