Kenya Müslümanlarının Mescit Mücadelesi

Doğu Afrika ülkesi olan Kenya’daki azınlık Müslüman toplumu, namazları kaçırmalarına yol açan bir kabus haline gelen milli demiryolları (SGR) hattı boyunca istasyonlarda mescit kurulmasını istiyor. Ülkedeki Müslüman dini liderler Kenya Demiryolları Şirketi’nin konuyu en kısa sürede ele alması için kamoanya başlattılar.

Pazartesi günü açıklama yapan Kenya Müslüman Ulusal Danışma Konseyi (Kemnac) başkanı Juma Ngao, yeni demiryolu sisteminin havalimanlarındaki namaz kılmak için bir kenara yerleştirilmiş mekanlar uygulamasını benimsemesinde zorunluluğa işaret etti. Ngao, “İslam yasalarına göre, günde beş kez namaz kılmanız gerekiyor. Acil bir yolculuğun ortaya çıkması ve demiryolu ile seyahat etmek zorunda kalmanız durumunda sıkıntı çekiyoruz, hedefinize ulaşana namazlarını kaçırıyorsunuz. Bu Kabul edilemez,” dedi.

Kampanyaya destek veren Ali Komboadlı yolcu SGR ile seyahat sırasında cuma namazlarını bile kaçırdığından yakındı. “Bu üzücü ve acı vericiydi. Benim için namaz kaçırmak çok acı verici bir şey. Bir şeyler yapılması gerekiyor” dedi. Diğer bir yolcu, Ali Barre, SGR istasyonlarında bekleme alanının ortasında namaz kılmak zorunda kaldığını, mescit olmadığı için ortada namaza durduğunu ifade etti. Afrika genelinde Müslüman din adamları, demiryolu şirketlerinin büyük havaalanları gibi benzer bir mescit ayırma stratejisini benimsemeleri çağrısı yapıyolar. Yoruma ulaşılan Kenya Demiryolları Kurumsal İlişkiler Müdürü Margaret Kawira, Müslüman cemaat başkanlarının talepleri üzerine konunun incelenebileceğini beirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir