Kuzeybatı Fransa’daki camiye 2. saldırı

Fransa’nın kuzeybatısındaki bir cami, 20 gün içinde ikinci kez İslamofobik ve ırkçı saldırıya uğradı. Dün gece Rennes kentindeki caminin duvarlarına Fransa Uyan, Seni uyardık, göçmen öldürür ve İslamlaşma Yok gibi sloganlar yazıldı.

Mirat Haber Ajansı

Fransa’nın kuzeybatısındaki bir cami, 20 gün içinde ikinci kez İslamofobik ve ırkçı saldırıya uğradı. Dün gece Rennes kentindeki caminin duvarlarına Fransa Uyan, Seni uyardık, göçmen öldürür ve İslamlaşma Yok gibi sloganlar yazıldı. Fransız Müslüman İnanç Konseyi ve Fransa’daki Türk Müslümanlar Koordinasyon Komitesi camiye yapılan saldırıyı kınadı.

11 Nisan’da cami benzer bir saldırının hedefi oldu. İçişleri Bakanı Gerard Darmanin bu tür eylemlere müsamaha gösterilemeyeceğini belirterek camiyi ziyaret etti. Haberlere göre, Pazar günü namaz kılarken mescit olarak kullanılan yan binada nefret sloganları atıldı. Daha önce, komşu Nantes şehrinde, Arrahma camiinin kapısı bir yangında tahrip edildi. Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı’nın (UNAOC) üst düzey yetkilisi, Batı Fransa’da meydana gelen Müslüman karşıtı nefret eylemlerini şiddetle kınadı. UNAOC Yüksek Temsilcisi bu eylemleri aşağılık olarak nitelendirerek bunların uluslararası insan hakları yasalarına ve Birleşmiş Milletler’in savunduğu değerlere ve ilkelere, özellikle de din veya inanç özgürlüğüne hakaret olduğunu belirtti.

Mosque in northwestern France suffers 2nd attack

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here