Malezya’nın en büyük partisi UMNO’nun Başbakan Muhyiddin’le satrancı

muhyiddin görsel mirat haber

Mirat Haber Ajansı

Malezya’nın güç durumdaki ve tek milletvekiliyle çoğunlukğu olan Bersatu Partisi hükümetinin Başbakanı Muhyiddin Yassin’in konumu, ülkenin en eski ve en büyük partisi Birleşik Malezya Ulusal Örgütü’nün (UMNO) yıllık genel toplantısını düzenlediği hafta sonu ardından daha da zorlaştı. Dengede kalmak, UMNO’nun Muhyiddin’in mevcut hükümeti ile istikrarsız işbirliği giderek kırılgan, çünkü tüm partiler çok beklenen bir genel seçime hazırlanıyor ve UMNO sevilmeyen hükümetin sorumluluğundan kurtulmak istiyor. İki günlük toplantı, Malay’da Bersatu olarak bilinen Muhyiddin liderliğindeki Malezya Birleşik Yerli Partisi’ne ince örtülü ve din yüklü bir saldırı başlatan UMNO Başkan Yardımcısı Mohamad Hasan tarafından yönetildi.

UMNO ve ondan yolsuzluklar nedeniyle ayrılan eski başbakan Dr. Mahathir Mohamad’in kurduğu Bersatu, 2018 genel seçimlerinde siyasi hasım olarak başladı ve ardından iki düzine milletvekili Bersatu’ya geçti. Bersatu daha sonra Başbakan Mahathir Mohamad tarafından yönetilen seçim galibi Umut İttifakının bir parçasıydı. İki parti daha sonra Şubat 2020’de Muhyiddin’in başbakanına ihanetiyle 96 yaşındaki İslam birluği yanlısı efsanevi başbakan  Mahathir’i devirmek için el ele verdi. UMNO, Muhyiddin liderliğindeki Ulusal İttifak koalisyonuna katılmayı reddetti. Ancak Bersatu onu ihrac etti ve kurt siyasetçi Muhyiddin başbakanlığına karşı parlamentonun kontrolü için mücadele etmeye devam etti. Ayrıca Bersatu, muhalefet lideri Enver İbrahim’in tekrar tekrar itirazlarına göğüs gerdi. Ahmed Zahid Hamidi liderliğindeki UMNO, Mahathir’in koalisyonunu kaybetmesinin ardından iki yıllık ara haricinde 1957’deki bağımsızlıktan bu yana 63 yıldır  Malezya’yı yönetiyor. Toplantıda konuşan UMNO kadın kanadı başkanı Noraini Ahmad, Bersatu’nun vizyon ve çıkar farklılıklarından dolayı gelecekte birlikte çalışılamayacağını belirtti. Bu, Muhyiddin için özellikle bir darbe oldu çünkü Noraini, kabinesinde yüksek öğrenim bakanı olarak görev yapıyor.

Pazartesi ve Salı günü buna karşı bir Bersatu üyesi UMNO’nun iğneli demeçleri bırakıp ya koalisyon üyesi gibi davranması ya da ittifaktan çıkmasını önerirken, bir UMNO üyesi de bunun tehdit olduğunu ve partisinin artık koalisyondan ayrılmasını savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here