Filipinler, Suriye’ye kaçırılan 44 kadını soruşturuyor

Filipinler Göçmenlik Bürosu (BI), bazı memurlarının Suriye’de çalışmak için 44 kadının kaçakçılığına karıştığı iddialarına yönelik bir soruşturma başlattı.

Mirat Haber Ajansı

Filipinler Göçmenlik Bürosu, bazı memurlarının Suriye’de çalışmak için 44 kadının kaçakçılığına karıştığı iddialarına yönelik bir soruşturma başlattı. Filipinler Senatosuna göre, kadınlar turist vizesi ile Filipinler’den Dubai’ye seyahat ettiler ve burada çalışma sözü verildi. Soruşturmaya öncülük eden Senatör Risa Hontiveros, Dubai’de kadınların karanlık ve kirli bir yatakhaneye kapatıldığını ve yerde uyutulduğunu açıkladı. 30 günlük vizeleri dolduktan sonra kadınlar, 10.000 dolara kadar işverenlere satıldıkları Şam’a gitmek zorunda kaldılar. Hontiveros geçen hafta göçmen bürosu memurlarının kadınların köleliğe gönderdiğini açıkladı.

Filipinler Dışişleri Bakanlığı, sert çalışma koşulları nedeniyle düzinelerce kadının Şam’daki Filipinler Büyükelçiliği’ne kaçtığını doğruladı. Dışişleri Bakanlığı, belgesiz işçilerden en az altısını, çıkış vizesi aldıktan sonra ülkelerine geri gönderdi. Göçmen bürosu başkanı Jaime Morente, Senato soruşturmasına yaptığı açıklamada, Göçmen Bürosu personelinin bu alçakça faaliyetlere karıştığı iddiasıyla hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. Morente, en az 28 göçmenlik memurunun Suriye’ye kadın kaçakçılığına karıştıkları iddiasıyla soruşturma altında olduğunu doğruladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here