islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
8,5544
EURO
10,1441
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
32°C
İstanbul
32°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
33°C
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Az Bulutlu
34°C

Nikâhın İslâmî Kuralları

Nikâhın İslâmî Kuralları

Allah’ın Kur’ânî emri ve başta Hz. Muhammed a.s. olmak üzere bütün peygamberlerin ortak uygulaması olduğu için İslâm Dini’nde evlilik ibadettir. Evliliğin olmazsa olmaz ilk büyük şartı nedir?

Correct! Wrong!

DOĞRU CEVAP Tarafların özgür iradeleriyle evlilik kararını almasıdır. Şiddet kullanarak veya çok yönlü baskı uygulayarak gerçekleştirilecek evlilikler geçersizdir. Peygamberimiz, babaları tarafından baskı kurularak evlendirilen ve şikayetlerini kendisine ileten dul ve bakire kadınların nikâhlarını geçersiz saymıştır.

İslâm Dini’ne göre nikâha ilişkin bir engel olup olmadığını belirlemek için kadının ana-babası gibi velîleri tarafından, velîsi olmayanlar için de kamu yönetimi aracılığıyla denetimi yapılması gereken konular var mıdır? Örneklendirir misiniz?

Correct! Wrong!

DOĞRU CEVAP Çok çok önemli konular vardır. Şöylece örneklendirebiliriz: Taraflardan birinin Allah’a Şirk/ortak koşar olup olmadığı, nesep-süt akrabalığının var olup olmadığı, baskı yapılıp yapılmadığı ,ilişkiye engel olucu bir kusurun veya hastalığın bulunup bulunmadığı ve taraflardan birinin zinacı olup olmadığı araştırılmalıdır Evet bütün bunlar araştırmalıdır. Örneğin süt kardeşler evlenemezler. Bir tarafın ateist, deist veya putperest olduğu evlilik gerçekleştirilemez. Tövbe edip zinadan korunduklarını kanıtlanmadıkça, taraflardan birinin zinacı olduğu evlilik geçersizdir.

Gizli nikâh olur mu?

Correct! Wrong!

DOĞRU CEVAP Olmaz. Nikâh aleni olmalı, çevreye duyurulmalı, en az iki şahitle belgelenmelidir. Bir diğer anlatımla yaşadıkları çevre çiftlerin evli olduğunu bilmelidir.

İslami ölçülere uygun nikâhta Mehir’den söz edilir Mehir nedir? Nikah kıyılırken belirlenmesi gerekir mi?

Correct! Wrong!

DOĞRU CEVAP. Doğrudan boşama yetkisine sahip kılındığı için mehir, evlilik akdi sırasında erkeğin karısına vereceği ön tazminattır. Mehir taraflarca, fakat kadının onaylayacağı şekilde belirlenmelidir. Mehir kadını koruyucu Kur’ânî bir emirdir. (Nisa 4/4) Mehir taşınır ve taşınmaz olacağı gibi bir bilginin öğretimi de olabilir. Mehir kadının kabulü ile ertelenebilir. Ancak mehirin boşanma tazminatı ile ilgisi yoktur.

İslâmî nikâhta mahkeme kararı olmaksızın taraflar boşanabilir mi?

Correct! Wrong!

DOĞRU CEEVAP Özel şartları içinde boşanabilir. Yaşadığımız laik toplumda değil ama İslâmî kuralların egemen olacağı toplumda koca doğrudan, kadın da yargı aracılığıyla boşanma hakkını kullanabilir. (Bakara 2/239)

İslâmi Nikâh’ta kamu otoritesinin varlığı gerekli midir?

Correct! Wrong!

DOĞRU CEVAP Özel şartları içinde gereklidir. Çünkü taraflar ve özellikle de kadın çiğnenen haklarını koruyamaz. Kamu otoritesi olmazsa örneğin kadının mehirinin ve nafakasının verilmemesi, terk edilmesi, anal ilişkiye zorlanması, şiddete uğraması, boşanma tazminatının veya mîras hakkının verilmemesi durumunda başvuracağı otorite olmalıdır. Ülkemizde kadının haklarını koruyacak yasal bir İslâmî otorite olmadığından mutlaka resmi nikâh yapılmalıdır.

İslâmî Aile düzeninde boşanma var mıdır? Boşanan çiftler günahkâr olur mu?

Correct! Wrong!

DOĞRU CEVAP Tavsiye edilmek ile birlikte boşanma vardır. Zarar verme kastı gibi özel durumlar dışında boşananlar da günahkâr olmaz. İslâm evliliği ve aile yuvasını yüceltmekle, eşlere yüklediği güzel geçime ilişkin kuralları ibâdetleştirmekle ve Cennet’le taçlandırmak ile birlikte, gereğinde boşanma kurumunu da onaylamıştır. Çünkü İslâm, insanın duyabileceği ihtiyaçları olumlayan Fıtrat/yaratılış düzenidir. Boşanmaların boşanma safhasında işkenceye dönüşmemesi gerekir. Boşanma çiftleri günahkâr kılmaz. Ama yaşadığımız ilkel laik düzende de olsa taraflardan birinin ısrarla istemesi durumunda diğer tarafın boşanmamakta diretmesi, direten tarafı günahkâr kılar.

Nikâhın İslâmî Kuralları
Başlangıç Düzey Bilgi

Genel Düzey Bilgi

Üst Düzey Bilgi

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.