Türk Yıldızı şehid oldu

Hava Kuvvetleri Komutanlığı akrobasi ekibi Türk Yıldızları’nın üyesi Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlanan NF-5 uçağı prova sırasında düştü, pilot Burak Gençcelep hayatını kaybetti.

Abone ol

Mirat Haber Ajansı

Konya’nın merkez Karatay ilçesinde 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlanan Hava Kuvvetleri’nin akrobasi ekibi Türk yıldızlarına ait bir NF-5 tipi uçağın eğitim esnasında düştüğü bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Eğitim uçuşu yapan Türk Yıldızlarına ait NF-5 uçağımız 14.15’de Konya’da düşmüştür” denildi. Arama kurtarma ekiplerinin şehit pilot Burak Gençcelep’in naaşına ulaştığı ve pilotun hayatını yitirdiği bildirildi.

Türk Yıldızları bu acı kaza sonucu ikinci şehidini vermiş oldu. 2012 yılında Türk Yıldızları akrotim ekibinin seçkin üyelerinden biri olan Hava Pilot Yüzbaşı Ümit Özer de, eğitim uçağının düşmesi sonucu şehit olmuştu.

Türk Yıldızları dünyanın en zor işlerini yapan akrobasi timi olarak bilinmekte. Diğer ülkelerin bu uçuşları kalabalık 7 uçaklı bir filoyla yapamadığı, hatta çok uzaktan bile bunların Türk pilotu olduğunun anladıkları belirtilmekte. 2012 ABD başkanlık seçimlerinde bir videoda uzaktan uçak siluetleri görüntülenmiş, askeri uzmanlar bunların Amerikan değil Türk pilotu olduğunu basına yorumlamıştı. Pilotlarımız zorlu bir eğitim sonucunda Türkiye’nin caydırıcı hava gücünü dünyada tanıtırlarken, ülkeyi koruyan bir savunma faaliyeti de yapıyorlar. NF-5’ler 50 yıllık 3. nesil F-5 teknolojisinin modernizasyonuyla elde ediliyorlar ama yakında yerli uçağımız Hürjetlerle değiştirilecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here