Sri Lanka kabinesi, halk arasında burka yasağı önerisini onayladı

Sri Lanka’nın kabinesi, halka açık yerlerde Müslüman burkalar da dahil olmak üzere tam yüz peçe takılmasına ilişkin önerilen yasağı onayladı.

Mirat Haber Ajansı

Sri Lanka’nın kabinesi, halka açık yerlerde Müslüman burkalar da dahil olmak üzere tam yüz peçe takılmasına ilişkin önerilen yasağı onayladı. Hükümet, bir Birleşmiş Milletler uzmanının uluslararası hukuku ihlal edeceği yönündeki yorumuna rağmen ulusal güvenlik gerekçelerini öne sürüyor. Kabine, Kamu Güvenliği Bakanı Sarath Weerasekera’nın önerisini onayladı. Bakanlıkların Salı günkü haftalık toplantısında konuşan Weerasekera, hareketin gerekli olduğunu ifade etti. Teklif şimdi Başsavcılık Dairesine gönderilecek ve kanun haline gelmesi için parlamento tarafından onaylanması gerekiyor.

Special unit formed on deforestation – Public Security Minister - English -  NewsBreak

Hükümet parlamentoda çoğunluğa sahip olduğu için öneri kolaylıkla kabul edilebilir. Weerasekara burkaları dini aşırılığın bir işareti olarak nitelendirdi ve bir yasağın ulusal güvenliği artıracağını belirtti. Paskalya Pazarı intihar bombalı saldırılarının 260’tan fazla kişiyi öldürmesinin ardından 2019’da burka giymek geçici olarak yasaklandı. DEAŞ grubuna bağlılık sözü veren iki yerel Müslüman grup, altı lokasyon, iki Roma Katolik kilisesi, bir Protestan kilisesi ve üç büyük oteldeki saldırılardan sorumlu tutuldu. BM’nin din veya inanç özgürlüğü özel raportörü Ahmed Shaheed, bir yasağın uluslararası hukuk ve özgür dini ifade hakkı ile bağdaşmayacağını tweetledi. Müslümanlar, Sri Lanka’nın 22 milyon nüfusunun yaklaşık yüzde 9’unu oluşturuyor ve Budistler yüzde 70’den fazlasını oluşturuyor. Çoğunlukla Hindu olan etnik azınlık Tamilleri yaklaşık yüzde 15’tir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here