Taliban: Amerikanlar Pişman Olacak

Afganistan’ın hükümet güçleri ve Amerikan birliklerine karşı mücadelesini sürdüren Taliban ABD’yi cihad ile tehdit etti. Taliban yetkilileri, ABD’nin Donald Trump’ın başkanlığı sırasında iki hafta içinde iki toplantı yapıldıktan sonra durdurulan kilit barış görüşmelerinden vazgeçmesinden dolayı “pişman olacağını” söyledi.

Rejim karşıtı örgüt, Amerika’yla olan başarısız barış görüşmelerinin ardından yeniden taaruza kalkarak Afganistan’da daha fazla toprak ele geçirdi. Taliban, ayrıca Afganistan’daki önemli bir bölgeyi ele geçirdi. Yerel yetkililer basına verdiği demeçte, Afganistan’ın kuzeyindeki Takar eyaletinde bulunan Yeni Kale’den hükümet birliklerinin daha fazla zayiat korkusuyla geri çekilmesiyle Salı günü Taliban savaşçılarının eline geçtiği ifade edildi. Taliban’ı bölgeden uzaklaştırmak için takviye birlikler göndermelerine karşın bunların büyük zayiat verdiği belirtildi.

Rusya’nın askeri müttefiki Tacikistan sınırına yakın olan Takar bölgesini ele geçirmenin yanısıra Taliban Batı Afganistan’daki Anar Darah bölgesini de ele geçirerek yeni bir ilerleme kaydettti.

Mirat Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir