Tunus’un Ennahda lideri Ramazan ayında siyasi partiler arasında uzlaşma çağrısında bulundu

Tunus lider uzlaşı ramazan ayı

Tunus Parlamentosu Başkanı ve Ennahda Hareketi Başkanı Rached Ghannouchi, Ramazan’ın siyasi partiler ve tüm yetkililer dahil tüm insanlar arasında bir uzlaşma ayı olduğunu vurguladı.

Mirat Haber Ajansı

Tunus Parlamentosu Başkanı ve Ennahda Hareketi Başkanı Rached Ghannouchi, Ramazan’ın siyasi partiler ve tüm yetkililer dahil tüm insanlar arasında bir uzlaşma ayı olduğunu vurguladı. Gannouchi, Facebook sayfasında Müslümanların kutsal Ramazan ayının başlangıcı münasebetiyle yayınladığı bir konuşmada şunları belirtti: Tunus iyi ve dinimizin, milli birliğimizin, demokrasimizin ve özgürlüklerimizin öğretilerine bağlı kaldığımız sürece hiçbir riskle karşı karşıya değil.  Ramazan’ın tüm insanlar arasında bir uzlaşma ayı olduğunu ve buna aileleri, bölgeleri, partileri ve tüm tarafları ve yetkilileri içerdiğini sözlerine ekledi.

Tunuslular, korona virüs salgınının yankıları ile daha da şiddetlenen boğucu bir ekonomik ve sosyal krizden mustaripken, bu yıl Ramazan’da oruç tutacak. Ülke ekonomisi keskin bir düşüş kaydederken, birçok bölge protestolara ve sektörel taleplere tanık oluyor. Başkan Kais Saied ile Başbakan Hichem Mechichi arasında 16 Ocak’ta patlak veren bir anlaşmazlık. Başbakan’ın kısmi hükümet değişikliği açıklamasının ardından patlak verdi ve o zamandan beri yoğunlaşıyor. Saied, değişikliğin ihlallerle gölgelendiğini düşündüğü için henüz yeni bakanları görev yemini etmeye davet etmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here