islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
33,0490
EURO
36,0312
ALTIN
2.567,59
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
31°C
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Açık
32°C
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Salı Parçalı Bulutlu
34°C

TÜRKİYE’NİN FAİZSİZ BİR SİSTEMİ AFGANİSTAN’A KURMA STRATEJİSİ

TÜRKİYE’NİN FAİZSİZ BİR SİSTEMİ AFGANİSTAN’A KURMA STRATEJİSİ
26 Ağustos 2021 09:32
A+
A-

Yunus EKŞİ

Taliban sözcüsü Süheyl Şahin, Afganistan’ın yeniden imar edileceğini ifade ederek; Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olmak istediklerini, herkesten çok Türkiye’ye ihtiyacımız var açıklamasını yaptı. Türkiye’nin İslam ümmeti için çok önemli bir devlet olduğunu vurgulayan Taliban sözcüsü Süheyl Şahin, Türkiye’nin Afganistan’la olan bağı hiçbir ülke ile kıyaslanamaz. Türkiye’nin dostluğuna ve iş birliğine ihtiyacımız var dedi.

Afgan halkı 50 yıldır savaşın içerisinde. Sürekli işgale uğrayan Afganistan, direniş gösteren mücahitlere karşı bütünü ile bir kontrol sağlanamadığından, halk arasında mezhepsel farklılıklar, ırksal farklılıklar körüklenerek iç savaş sürdürüldü. Bu sürecin içerisinde ölen hep Afgan halkı olurken, Nato’yu bir paravan olarak kullanıp Afganistan’a giren ABD, ülkeye getirdiği kukla yönetimlerle, ülkeyi sömürebildiği kadar sömürdü.

Bu arada sürekli Afgan halkının yöresel kıyafetleri öne çıkartılarak medeniyet dışı gösterilmeye çalışıldı. Oysa dünyadan saklanan gerçeklerin başında, Taliban’ın Afganistan halkının büyük bir kısmı tarafından desteklendiği gerçeğiydi. Küresel medya, Taliban’ın yaptığı olumlu açıklamaları sürekli bir perdeleme süreci içerisinde oldu. 

Afganistan’ın 3,5 trilyon $ zengin yer altı zenginlikleri var. Bunların başında Lityum enerji kaynağı olarak çök önemli bir yerdedir.  Bunları işleyecek gücümüz yok diyen Taliban sözcüsü, Türkiye ile tarihi bağlarına da güvenerek Türkiye’nin desteğini istedi. Taliban sözcüsünün açıklamalarında en önemli bir konu olan faizin tamamen kaldırılmasıydı.

Şimdi Türkiye Afganistan stratejisini nasıl yürütecek?

Türkiye’nin beceremediği ama Afganistan yönetiminin kamuoyuna açıkça duyurduğu faizi kaldırması,Türkiye’nin önünde çok büyük bir  fırsat olarak duruyor. Bu fırsatın değerlendirilmesi için kripto zihniyetten arındırılmış, soyu belli, temiz bir akademisyen kadro ile Afganistan’a çıkartma yapılması lazım.

Afganistan’ın faize karşı açık net biçimde aldığı faizi kaldırma kararı, gerçek bir faizsiz modelin kurulması için büyük bir fırsat ve zemindir.

İslam ülkeleri diye bilinen her ülkenin faizci bir ekonomik modelle yönetildiği gerçeğini bilip sessiz kalanlar içinde Afganistan bir fırsat olabilir.

Şimdi denilebilir ki, kelin ilacı olsa kendi başına sürerdi. Türkiye faiz batağında bir ülke olarak Afganistan’a faizsiz bir sistemi nasıl kuracak?

Evet, bu sorunun sorulması son derece haklı. Bu sorunun cevabını mevcut ekonomik politik önerileri uygulayan, ekonomi yönetimi elbette veremeyecektir. Veyahut onlara muhaliflerin siyasi kanatları da cevabını veremeyecektir. Bunun nasıl olacağını Cumhurbaşkanlığı kurum ve yetkilileri de bilmiyor. Türkiye kendi ekonomisini de Afganistan da uygulanacak yeni ekonomik modelle düze çıkarabilir.

Peki biz ne öneriyorsunuz?

Afganistan’da Taban Ekonomisi modelimizi uygulayabiliriz. Yıkılmış bu ülkeyi ayağa kaldıracak yeni bir ekonomik model olarak uygulanması son derece kolay olacaktır.

Taban Ekonomisi, doğal bir ekonomik döngünün içinde, para sisteminin tabanda  ekonomiye girmesini sağlamaktır. Bu parayı, faizsiz bir üretim şekli ile mal ve hizmetlerin tam denklik karşılığı olarak var edilip, toplumsal zorunlu öncelikleri dikkate alınarak; tüm toplumun  önce temel ihtiyaçları sonra ithalata bağımlı olmadan yapılabilecek iç üretim modelleri kurularak yeni iktisadi model uygulanabilir.

Bunun nasıl yapılacağını Türkiye’de İktisat Hareketi olarak iyi bilen bir ekip var. Türkiye ile Afganistan arasında güçlü bir ekonomik modelin oluşması, Türkiye’nin gelecekte ekonomik güç olarak ilk 5 ülke içinde olması hiç de uzak bir ihtimal değildir.

Şimdiden Çin’in Afganistan’la ilgili yaptığı açıklamalar, İngiltere’nin gizli temasları ve diğer batılı ülkelerin Taliban’la yapacağı anlaşmalardan önce Türkiye harekete geçmelidir.

Önerimiz; acilen Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak bir Afganistan Ofisinin açılmasıdır. Bu ofisin içinde Taliban’ın rahatsız etmeyecek, Türkiye  ile Afganistan arasında ortak çıkarların bileşkesini oluşturacak, gerekirse Afgan yetkililerle ofis dahilinde birlikte çalışılarak acil bir stratejinin belirlenmesi lazım.

Türkiye’nin, Türk Cumhuriyetleri  bağımsızlıklarını açıkladığında, geç kalarak yaptığı büyük tarihi hatayı da yeni Türkiye Afganistan ilişkileri uzun vadede kapatabilecektir.

Selam ve dua ile…

@yunuseksi_53

Yorumlar
 1. Ali Bülent Dilek dedi ki:

  Sayın yunus ekşi faizi kaldırıp yerine neyi
  İkame edeceğinizi tek bir cümleyle ifade edebilir misiniz?Bana göre bu çok önemli bir
  anahtar olacaktır.

 2. Abdullah Suphi Aydın dedi ki:

  Selamunaleykum
  1-Afganistan İSTİHBARAT TEŞKİLATI ACİLEN BİZİM MİT İLE BİR ANLAŞMA YAPMALI ZİRA AFGANİSTANDAKİ MÜSBET HARAKETLERİ BALTALAYACAK YABANCI İSTİHBARAT SABOTAJLARI VE MASONLAR OLACAKTIR
  2-Afganistan da Ordu Bizim Milli savunma bakanlığı ile işbirliği yapmalı
  3-TAM GÜVENLİK SAĞLAMA ÇALIŞMALARI YANINDA ALTIN A ENDEXLİ PARA SİSTEMİNE GEÇİLMELİ DOĞAL OLANIDA BUDUR. Aslında Dolar dahil ₺ dahi altın karşılığı basılır. PARANIN ÜSTÜNE ….GR Altın karşığı yazılmalı dır. Önceleri dolar da yazılı idi
  4-FAİZ KALDIRILMALI ANCAK TİCARİ İLŞKİLERDE KARŞI TARAFA VE DEVLETE UĞRATILAN ZARAR TAZMİNATA BAĞLANACAK KANUN ÇIKARTILMALI.
  4- Kadınlara uygulanan bu uygulamadan vaz geçilmemeli. Ancak omlarında metrem olarak her türlü eğitimi sağlanmalı
  ZİRA BİR ÇOK DEVLET KADINLAR CİSEL ZAAFLAR KULLANILARAK BATIRILMIŞ YADA SÖMÜRGELEŞTİRİLMİŞTİR İSLAMDAN BU KONUDA VE HER KONUDATAVİZ VERİLMEMELİ
  5- EĞİTİM TAMAMEN AHLAK ORİJİNLİ OLMALI
  AHLAKÎ EĞİTİM SINIF GEÇMEDE ÖN ŞART OLMALI. AHLAKI DÜZGÜN OLMAYAN DİPLOMA ALAMAMALI
  ŞİMDİ SİYONİZM DE BU TERS UYGULANMAKTA AHLAKSIZLAR ÇAĞDAŞ, AHLAKLILAR ÇAĞDIŞI GERİCİ DAMGASI YEMEKTEDİR. Bütün dünyada bunu sağlayarak Fünyayı böyle yönetiyorlar.
  BİZİM TC MÜFREDATI. Kolay satınalınabilen, Kolay kandırılabilen, Kolay alıştırılabilen nesil yetişiyor. Böyle neslin içindende çoktan memur bürokratta RÜŞVET İLE ÜLKEYİ ÜLKENİN KAYNAKLARINI SATIYOR