Türkmenistan’ın Otoriter Lideri Senato Koltuğunu ‘Yüzde 100’ Oyla Kazandı

Mirat Haber Ajansı

Türkmenistan’ın otoriter lideri Gurbanguly Berdimukhammedov, muhalefetin olmadığı ve yalnızca dolaylı oy hakkının olduğu bir oylamayla yeni kurulan bir senatonun üyesi olarak seçildi. Sıkı bir şekilde kontrol edilen ve izole edilmiş Orta Asya eyaletindeki devlet medyası, Berdimukhammedov’un pazartesi seçimlerinde oyların yüzde 100’ünü aldığını ve ona üst mecliste milletvekili olarak yeni bir pozisyon verdiğini bildirdi. 63 yaşındaki Berdimukhammedov, kişiliği devlet kültü etrafında inşa edilmiş bir devlet başkanı.

Sözde adil ve bağımsız seçim

Eylül 2020’deki anayasa değişiklikleri mecliste iki meclisli hale getirildiğinden, seçim, üst meclis veya Halk Konseyi için ilk oldu. Devlet medyası, 112 kayıtlı adayın üst meclisteki 48 sandalye için yarıştığını bildirerek, seçimlerin adil olduğunu ve bağımsız yerli gözlemciler tarafından izlendiğini vurguladı. Üst meclisin sekiz üyesi de Berdimukhamedov tarafından atanacak. Seçimler dolaylı oyla gizli oyla yapıldı, illerden ve başkent Aşkabat’tan 231 seçmen oy kullanabildi. Dünyanın en baskıcı ülkelerinden biri olarak kabul edilen eski Sovyet cumhuriyetinde yabancı gözlemcilerin oylamayı izlemesine izin verilmedi ve oy pusulasında hiçbir muhalefet adayı yoktu.

Parlamentonun iki odalı bir kuruma dönüştürülmesi haricinde, Berdimukhammedov’un Eylül ayında yasada imzaladığı anayasa değişikliklerinin diğer ayrıntıları büyük ölçüde bilinmemekte. Eleştirmenler, Berdimukhammedov’un anayasa değişikliklerini ömür boyu cumhurbaşkanlığını güvence altına almak, oğlu ve torunlarının nihai halefi için kullanmayı planladığını belirttiler. Berdimukhammedov, 2006’da otokrat Saparmurat Niyazov’un ölümünden sonra iktidara gelmesinden bu yana muhalefeti bastırdı ve kısıtlayıcı ülkede birkaç değişiklik yaptı. Ölen selefi gibi Berdimukhammedov, iktidarı elinde tutmaya yardımcı olmak için temel mallar ve kamu hizmetleri için sübvansiyonlu fiyatlara güvendi. Ülke, doğal gaz kaynakları açısından zengin olmasına rağmen, son yıllarda nakit ve gıdadan temel ihtiyaçlara kadar her şeyde kıtlıkla karşı karşıya kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here