Washington Köstebeği

Donald Trump’un son haftalarda başına bela olan ve Türkiye’nin Suriye’ye girmesinin önünü açmasını sağlayan Ukrayna Krizi’ndeki köstebek artık kesin olarak saptandı.

Ukrayna Krizi, Trump’ın yarım saatlik bir resmi telefon görüşmesinde, yeni seçilmiş Ukrayna devlet başkanına müstakbel seçim rakibi ve eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın o ülkedeki yatırım yolsuzluklarını araştırmasını istemesi, kendi memurlarından birinin de bunu Amerikan parlamentosuna sızdırmasından kaynaklandı. Biri eski TV realite şovu hakemi diğeri TV hiciv mizah program oyuncusu iki başkanın bu görüşmesinde konunun geçmesi, devlet kaynaklarının seçimlere yönelik kullanılması olarak görüldü. Muhalefet Demokrat Parti meclis grubu, başkanın azli sürecini başlattı ve kısa sürede mesafe kaydettiler.

Trump bunun üzerine dünya derin devletine meydan okurcasına, “demek beni azlediyorsunuz, ben de sizin Orta Doğu planınızı bozarım” demeye getirerek YPG/PKK’ya desteğini çekti. Ortalık darmadağan oldu. Yılların Türkiye destekçisi Lindsay Graham bir anda gelen talimatla YPG/PKK’yı bırakırsan Senato’daki Cumhuriyetçiler de senin azline destek verir dedi. 

Bu dengeler değiştiren Ukrayna görüşmesini sızdıranın Eric Ciaramella adlı Ukrayna konularından sorumlu 30’lu yaşlardaki bir CİA analisti devlet memuru olduğundan ABD sağ basınında iki hafta önce bahsedilmişti. Bu iki gün evvel kesinleşti. Köstebeğin Hillary ve Obama’ya yakın, hem Harvard hem Yale mezunu ukala bir velet olduğu, milli güvenlik bürokrasisinden kovulmasına rağmen geçen yıl yeniden CİA’da işe geri alındığı, hangi güç ittiyorsa mesela Macron ziyaretinde protokol ikinci sırada oturtulduğu ortaya çıktı.

Aslında köstebeğin ifşâsı, oğlunun Ukrayna’daki yolsuzlukları ortaya dökülerek yumuşak karnı ortaya çıkan Joe Biden’a hiç yaramadı. Kurulu düzen basını homurdanmaya başladı. Aksine üçüncü kez yarışa katılmak isteyen adı unutulmuş Hillary Clinton ismine yaradı. Diğer yandan Ukrayna ve Biden konusunda Trump’ın görevlendirdiği eski New York belediye başkanı hukukçu Rudi Giuliani de bu süreçte ağır hasar aldı. Uluslararası temsilci görevini bıraktı.

Hillary ve Rudi’nin ortak noktaları nedir? İlginçtir bunu Türkiye’de görebilen bir yorumcu henüz ortaya çıkmamıştır.

İtalyan asıllı Rudi Giuliani Amerika’da Mafya’yı bitiren savcı olarak ünlendi, 11 Eylül’de kenti bir arada tutmasıyla da saygınlaştı. Başkan adaylığını kaybedince Trump’ın baş avukatı oldu. Mafya deneyimi sonucu FETÖ’ye özel alerjisi var. Defalarca Trump’ın FETÖ’yü Türkiye’ye yollaması için uğraştı, hatta bu yıl çok da yaklaştı, konu haber bile oldu. Rudi, FETÖ ve dolayısıyla dünya derin devletinin düşman gördüğü biri.

Diğer yandan bu azil süreciyle sesi yeniden çıkan ve kampanya ön hazırlıkları yapan Hillary, FETÖ’nün büyük paralar döktüğü en kuvvetli müttefiği. Kendisi de, eski başkan kocası da sapık olan Hillary, savaşlar çıkarmak böylece hem kan döküp hem ülkeyi bankalara faizle borçlandıracağı için dünya derin devletinin gözdesi.

Ciaramella adlı köstebek oğlanın sızdırması aynı anda hem Trump’ı vurup hem Hillary temcit pilavını ısıtıp hem de FETÖ düşmanı Guiliani’yi bitirecek üçlü bir vuruştu.  Ama isim ortaya çıkınca denklem değişti. 

İşin ilginç yanı 6 Kasım’da Trump bu ismi oğluna ilan ettirdiğinde büyük haber değeri taşımasına rağmen küresel derin devletin ana medya organları tek merkezden emir alırcasına bunu yayınlamayı reddettiler. Twitter bile kısmen sansürledi. 

FETÖ, hem dünya derin devletinin uluslarötesi bir organı hem de bunun altındaki bir CIA özel birimi olarak oyunun bir parçası. Amerika’daki sızıntı operasyonuna kollanarak devam ediyor. Trump yerine, milyonlar döküp her yerde destek verdikleri Hillary kazansa şeker yemiş kanserli doku gibi şahlanacaklardı. CIA’in hükümet yerine dünya derin devletine hizmet etmesini tabii biz eski MİT’in Adnan Menderes darbesinde, iki Demirel darbesinde ve 28 Şubat darbesinde istihbaratı kendi hükümetlerinden gizlemesinden biliyoruz.

Başkan Erdoğan’ın Amerika seyahati bu açılardan bize istemese de faydalı olan Trump ekibine kritik bir destek olacaktır ve yeni gelişmelere yol açacaktır.

Hakan Fidan ekibiyle Rudi Giuliani ekibinin konuşacakları konular çıkacaktır.

Faik Emre ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir