islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Pazar Açık
28°C
Pazartesi Açık
29°C
Salı Parçalı Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Yaratılan ve indirilen âyetleri anlamak için bir ömür yetmez

Yaratılan ve indirilen âyetleri anlamak için bir ömür yetmez
18.05.2017
A+
A-

Sonsuz bilgisi, kudreti, merhameti ve hikmetini göstermek için Rabbimiz bilimsel tahminlere göre 10 milyonu aşkın canlı türü yaratmıştır. Zirve özellikler taşıyan bu türlerin her birini Rabbimiz Ümmet olarak niteler

Hayvanlar Bizler Gibi Ümmettirler

Bizler için yaratılan hayvanların her bir türü, bir Ümmet’tirler.

En’am Sûresi’nin 38. âyetinde şöyle buyrulur:

“Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar, hiç şüphesiz sizler gibi birer ümmettirler. Biz (evrenin kayıt sicili, bilgi işlem merkezi gibi olan)Kitap’ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Onlar sonunda Rableri huzurunda toplanacaklar.”

Kur’ân dilinde hayvanların her bir türü ümmet sözcüğüyle nitelenmektedir. Onların, insan toplulukları; Peygamberlere bağlı topluluklar ve başarılarıyla insanlığın gelişimine katkı sağlamış üstün şahsiyetler anlamlarına gelen Ümmet sözcülüğüyle nitelenmeleri, anlamlıdır. Evet onlar da bizler gibi ortak özellikler taşıyan birer ümmettirler. Daha açık bir anlatımla onlar da programlı olarak yaratılmış, hayat kanunları ve yaşam amaçları belirlenmiş ve rızıkları Yaratıcı tarafından üstlenilmiş birer ümmettirler. (Hûd 6)

Hayvan Belgesellerini İzlemek

Hayvan belgesellerini izlemek bana derin bir huzur verir. Rabbimi yürekten zikretmemi sağlar.

Rabbimiz, insanlığa nihaî mesajlarını içeren Kur’ân ile hayvanlara dikkatlerimizi çekerken bu gibi belgesellerin Müslümanlar tarafından hazırlanması gerekmez miydi? Bu durum gerçekten üzüntü sebebimizdir.

Bu tür belgesellerde tam bir materyalist dil kullanıldığı içi Yaratanımızla bağlantı kurulmamaktadır. Böyle iken aklını kullanabilen insanlar, hele hele Kur’ânî vahyin ışığında bu belgeselleri izleyenler gerekli dersleri çıkarabilmektedir. Yaratılandan Yaratan’a intikal yöntemi ile imanlarını pekiştirebilmektedir.

Hayvan türlerinin anlatıla anlatılan bitirilemeyen özellikler dile getirilirken o özelliklerin Halık’ını anamamak ne büyük Cehennemî bir yoksulluktur.

Genç Bir Âlimimizle Konuşurken

Birkaç gün önce Genç Kurân bilginimiz Fatih Orum kardeşimle konuşurken konu hayvan belgesellerine gelince şöyle dedi:

Hocam! İzlediğim karıncalarla ilgili belgeselin sonunda ömrünü karıncaları incelemekle geçirmiş ilim adamının şu sözleri beni derinden sarstı:

Ben uzunca olan ömrümü karıncaları ve hususiyetlerini tanımaya adadım ama itiraf etmeliyim öğrendiklerim öğrenebileceklerim yanında pek cüzî kalır.

Her Bir Yaratık ve Her bir Kur’ân Cümlesi Âyettir

Her bir türü ile Ümmet olan canlılar aynı zamanda birer âyettirler. Kur’ân diliyle ifade edersek onlar yaratılmış âyettirler.

Âyet işaret, nişan, belge anlamındır. Bir diğer anlatımla Yüce Rabbimizin varlığına, birliğine, bilgisi ve kudretinin sonsuzluğuna işaret eden nişan-belge demektir.

Kur’ân’da canlılar dahil yaratılmış her bir varlığa Yaratılan Âyetdenildiği gibi adil ve erdemli bir yaşama götüren anlam yüklü Kur’ân cümlelerine de İndirilen Âyetdenilmektedir.

Anlaşılması gereken odur ki gerek yaratılan âyetleri ve gerekse indirilen âyetleri anlamak içi ömür yetmez. Ömürler gerekir. Çünkü her iki tür âyetler bilgisi sınırsız ve sonsuz olan Rabbimiz kaynaklıdır.

Bu gerçeği insanımıza, ilim adamlarımıza ve kolaycılığı yöntem edinen tarihselcilerimize nasıl anlatabileceğiz?

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.