ABD, Batı Şeria’nın işgal altındaki topraklarda olduğunu teyit etti

2020 İnsan Hakları Uygulamaları Üzerine Yıllık Ülke Raporlarını yayınladıktan sonra, ABD Dışişleri Bakanlığı, Batı Şeria’yı İsrail’in işgal olarak gören tutumunu yeniden teyit etti.

Mirat Haber Ajansı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Batı Şeria’yı İsrail’in işgal ettiği bölge olarak gören tutumunu yeniden teyit etti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte, İsrail’in 1967 Savaşı’ndan sonra Batı Şeria, Gazze ve Golan Tepeleri’ni işgal ettiği tarihi bir gerçek. Açıklama, Bakanlığın 2020 İnsan Hakları Uygulamaları Üzerine Yıllık Ülke Raporlarını yayınlamasından sonra geldi. Rapor, hem Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak hem de İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıyan önceki Donald Trump yönetiminin attığı adımları doğruladı.

Raporda, eski Başkan Trump’ın İsrail ve işgal altındaki Filistin Toprakları ifadesini İsrail, Batı Şeria ve Gazze ile değiştirdiği raporda yaptığı açıklama değişikliğini de yerinde tuttu. ABD’nin Batı Şeria’yı İsrail’in işgal ettiği bir bölge olarak görüp görmediği sorulduğunda Price, bunu doğruladı. Bir muhabir, Dışişleri Bakan Yardımcısı Lisa Peterson’dan bakanlığın Batı Şeria’nın İsrail tarafından işgal edildiğini düşünüp düşünmediğini sordu. Peterson, İsrail ve Filistin toprakları ile ilgili bölümün önceki yıllara benzer şekilde sunulduğunu ifade etti. Peterson, söz konusu coğrafi göstergelerin, çatışmanın tarafları arasında müzakere edilmesi gereken herhangi bir nihai statü meselesine ilişkin herhangi bir pozisyonu ifade etme amacı taşımadığını vurguladı. Kudüs’teki İsrail egemenliğinin belirli sınırlarını ve İsrail ile gelecekteki herhangi bir Filistin devleti arasındaki sınırları içerdiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here