islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

BAYRMLAR NEDEN ÇOK ÖNEMLİDİR

BAYRMLAR NEDEN ÇOK ÖNEMLİDİR
22.04.2023
A+
A-

Bir fıtır bayramını daha idrak ettik. Nice güzellik ve nimetleriyle şereflendik.

Bütün yakınlarımın, dostlarımın, ehli İslam’ın ve tüm ümmeti Muhammed’in ramazan bayramlarını tebrik ediyorum. Rabbimizden ümmetin uyanışına vesile olmasını diliyorum. İslam âleminin bu büyük bayramının tahminler üstü çok önemi vardır. Ramazan ayının, bu ayda nazil olan Kur’an’ın ve Kur’an’ın değişmez ilkelerinin ne denli faydalı olduklarının anlaşılıp yaşanması müminlere âbıhayattır.

Büyük davanın bayramı büyük değerdir. Yeryüzünde bayramların uygulanışları uyanışlara vesile olmaktadır. Ramazan bayramı, normal hayatın yaşayış biçimini bir ay sürecinde değiştirmesi insan üzerinde yoğun manevî gelişmeleri canlandırmaktadır.

Bu canlılık çok hikmetler taşımaktadır. Şafak vakti ile durdurulan nefsanî arzular terbiye vesilesidir. Oruç nefis disiplin altına alıyor. İnsan yemesini kesiyor, içmesini durduruyor. En doğul ailevi taleplerini disipline edip ayarlıyor.

Kulun ibadetlerini bilinç düzeyine çekiyor ve daha muntazam hale getiriyor. İlâhî düzene bağlılığı artırıyor. Sonsuz kudret Sahibi Allah’ın Kitabı Kur’an’a karşı istek ve şevkini geliştiriyor. Yegâne sistem olan İslam şuuruna güçlendiriyor. İnsanı çalışıp kazandığı malını, kendine veren Rabbine yönlendiriyor Can yongası malından fedakârlık yatırıyor. Maddeten zekâtını, fitresini, sadakasını verdirerek, manen Rabbine yaklaştırıyor. Miskini, yetimi, yoksulu, kimsesizi, garip yaşlıları hatta çaresiz borçluyu düşündürüyor. Onları rahmet ve mana ikliminde buluşturuyor.

Nice kirlenmiş, kararmış, katılaşmış kalpleri ılık ılık serinleterek yumuşatıyor. Sıcacık dostluk ve kardeşlik iklimine kavuşturuyor. Rahîm, Rahman Rabbimizin rızasına nail ediyor. Nice gönlü buruk ninelerin, dedelerin, dulların, yatalak hastaların ve kimsesiz gariplerin hatırlanmalarına vesile oluyor. Onları “senede bir gün de” olsa mutlu ediyor. Canlanıyor rahmet, mağfiret, muhabbet bölgeleri aşıyor, kıtalara taşıyor, yeryüzüne yayılıyor. Zayıflamış ümmet ruhunu hedefine doğru yönlendiriyor.

Dünya ticaretine ferahlık ve canlılık getiriyor. Ticarî ivme kazandırıyor. Gittikçe garipleşen mabetlerimizi şenlendiriyor. Netice itibarı ile yeryüzünde yoksul açlarla, açlığı unutmuş tokları eşitliyor. İman bağları koparılmış müslümanlara, Hâkimi mutlak Allah’ın şeri’atının yeniden yaşanabileceği şuurunu hissettiriyor.

Onun için İslam âleminin bu büyük bayramı tahminler üstü çok önem taşımaktadır. Elbette büyük davanın bayramı da büyük oluyor. Ayni zamanda orucun hikmetlerini gözler önüne seriyor. Kulu takvâ makamına yerleştiriyor. Onu hassasiyet ve medeniyet zirvesine yükseltiyor. “Ey müminler, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı. Gerek ki oruç sayesinde ittika edersiniz. (Bakara:2/183) Oruç, kulu bu seviyeye yükseltirken daha yüksek değerlerle donatıyor.

O sayılı günler Ramazan ayıdır ki, Kur’an o ayda indirilmiştir. O Kur’an, insanları hakka ulaştırır, helâl ile haramda ve din hükümlerinde hakkı batıldan ayırdeder. Sizden her kim Ramazan ayında hazır ise o ayı oruç tutsun, kim hasta olur yahut seferde bulunursa, oruç tutamadığı günler sayısınca sıhhat ve ikamet halinde orucunu kaza etsin. Allah size kolaylık diler, size güçlük dilemez; hem buyurur ki, kaza borcunuzu tamamlayasınız da size hidayet ettiği şekilde Allah’ı tekbir edesiniz, gerek ki şükredenler olursunuz. (Bakara:2/185)

İşte Rabbimiz, kulunu bunca üstün değerlerle donatınca onu bir de BAYRAM nimeti ile onurlandırıyor. Bu mutluluklara eren müminlere bayram helal olsun.

BAYRAMI, bayram olarak yaşayanlara ne mutlu! Esselamualeykum İlhan Oral

ETİKETLER: ,
Yorumlar

  1. Ümit Ortaç dedi ki:

    devasa kabirlerde yapılan yapılan ayinler nedir yazar? ezan sesi eşliginde cıstak müzikle müsteri çağıran barlar nedir yazar? demokrasi icinde mi var bunlar? ağababaların onlarla ticaret yapsın, diğerleri senin kabulün mü? Bak yazar durum şu… biz erdogana demokrasiyi ilerletsin diye oy vermedik. amerikan saldırısına karşılık versin diye oy verdik. Kısas talep ediyorum. Dinin bir kısmını inkar mı ediyorsun? Din ile konuşuyorsun ama şeriat hükümleri yok. siz ne ayaksınız? vekiller Allah’a yemin etmiyor. pek bir anlayışsızsın… zenginlik talep etmiyorum. Kısas talep ediyorum. Beni fedakarlık, cennet vaadi, gibi sözlerle üzerimde hareket etmemeni tavsiye ederim. Bak yine söylüyorum. Kısas isterim. amerikaya karşı Kısas talep ederim.