Biden’ın güvenlik danışmanı bölgesel konularda İsrail’e danışmaya söz verdi

biden israil netanyahu anlaşma görsel mirat haber
Mirat Haber Ajansı

Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in ulusal güvenlik danışmanının İsrailli mevkidaşına ABD’nin bölgesel güvenlik ile ilgili tüm konularda İsrail ile yakın istişarelerde bulunacağına söz verdi. NSC Sözcüsü Emily Horne, Jakob-Jake Sullivan’ın Cumartesi günü İsrail’in ulusal güvenlik danışmanı Meir Ben-Shabbat ile konuştuğunu açıkladı. Çağrı, Biden’in yeni ABD başkanı olarak yemin etmesinden birkaç gün sonra geldi ve yönetimi İsrail’e on yıllardır süren sarsılmaz ABD desteğini daha da ileri götüren eski Başkan Donald Trump’tan devraldı.

Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun gündemini, diğer önlemlerin yanı sıra Kudüs’ü İsrail’in başkenti ve işgal altındaki Suriye’nin Golan Tepeleri üzerindeki hakimiyeti olarak tanıyarak, kararlı bir şekilde destekledi. Trump yönetimi, görevdeki son aylarında İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Sudan ve Fas arasında birkaç diplomatik normalleşme anlaşmasına aracılık etti. Bu anlaşmalar Filistinliler tarafından ihanet olarak görüldü ve reddedildi. NSC Pazar günü yaptığı açıklamada, Sullivan ve Ben-Shabbat’ın İsrail’in normalleşme düzenlemelerinin başarısı üzerine inşa etmek de dahil olmak üzere ABD-İsrail ortaklığını geliştirmenin yollarını tartıştığını söyledi.

Blinken, Senato’daki bir onay duruşmasında, idarenin Trump’ın ülkeleri bu anlaşmalara ulaşmaya teşvik etmek için verdiği taahhütlerin bazılarını inceleyeceğini ifade etti. Blinken, Biden yönetiminin daha uzun ve daha güçlü bir İran nükleer anlaşmasına varmayı planladığını da açıkladı. 2018’de Trump, İran’ın uluslararası yaptırımların kaldırılması karşılığında nükleer programını durdurmayı kabul ettiğini gören bir anlaşmadan tek taraflı olarak çekildi. İsrail, Trump yönetiminin İran’a karşı “maksimum baskı” stratejisini desteklemişti. Sullivan’ın bölgesel güvenlik ile ilgili tüm konularda İsrail ile yakından istişare etme sözünün, Biden’ın bununla çelişen İran’la diplomasiyi yeniden başlatma sözü üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı da belirsiz. Amerika’da hep hakim olan İsrail olarak görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here