islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
23,4927
EURO
25,3742
ALTIN
1.484,36
BIST
5.554,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
25°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
25°C

DERTLERİMİZ VE ÇIKMAZLARIMIZ!? 

DERTLERİMİZ VE ÇIKMAZLARIMIZ!? 
29.04.2023
A+
A-

Evet, asrımızda çok derdimiz var, çıkmazlarımız yaygın, büyük davamızdan bağlarımız kopuktur. Fakat bizim inancımızda ümitsizliğin yeri de yoktur.

Tahribat beşerî mülahazalarının çok üstündedir. Telafisi çok meşakkatlidir.

Dedesinin mezar taşı yazısını okuyamayacak kadar büyük davadan koparılmış nesiller bunalımdadır. Bizi, biz yapan değerlerimizden yoksundurlar. Onun için kadim değerler bütününden koparılan, yabancılaştırılan gençlerimizi imar değil, ihya etmemiz gerekir.

Evet, asrımızda dertlerimiz çoktur, çıkmazlarımız çok yaygın ve yoğundur.

Bir nesil önce, anasına babasına “ÖF” demekten ürperen insanların çocukları bugün öfke patlama krizleriyle boğuşmaktadırlar. Âhlâkî erozyon zirve durumundadır.

Özellikle ahlâkî değerlerimizi buharlaştıran genç nesillerimiz milyonlarca seyircinin gözleri önünde analarının ve babalarının üzerlerine vahşi sırtlanlar gibi saldırmaktadırlar. Onların gönül beldelerini viraneye çevirmektedirler. Analarına ve babalarına kalplerinden öfke ve ağızlarından salya fışkırmaktadırlar. Bizim bu gençleri feda etmemiz bize haramdır. Hiçbir bahane arkasına saklanamayız. Onları yüzüstü terk edip boşluğa bırakamayız. Deist, ateist ve benzeri azgın kâfirlerin kasvet zindanlarına teslim edemeyiz. Onları perişan halde bırakıp ebedî azaba mahkûm edemeyiz.

Esefle ifade etmek gerekirse inatçı kâfirler bu ötekileştirilen insanlardan çıkmaktadırlar. Buna Kur’an ile çare arama zorundayız. Bunun için öncü önder eğitimcilere ihtiyacımız vardır. Daha yarım asır önce kocasının gıyabında her türlü hassasiyeti gösterip saçının bir telini dâhi namahremden saklayan kadınlarımız vardı. Bu edep timsali kadınlarımızın duyguları erozyona kapıldı. Şimdi yerine gelen hoppa kadın modeli türedi. Önü alınmaz, koca tanımaz, söz dinlemez, haram bilmez türedi kadın tipleri çoğaldı. Bunlar kocasını yatakta bırakıp meçhul erkeklere sığınıyorlar.

Kimsenin önemsemediği bu ortada kalan kadın rezil, zelil ve perişan oluyor. Bu kadını iğrenç bataklığa sürükleyen akımlara “dur” demeliyiz. Onları bu rezalet ve zillet bataklığından kurtarıp çıkaracak ıslah ehli hasbî gönüllülere ihtiyaç vardır.

Bunlar yapılmadığı takdirde sosyal felaket kaçınılmazdır. “Bir çürük elmayı” görüp tedbir almayan bir üretici, bir çuval elmasının tamamını kaybeder. Sosyal felaket de toplumun tamamını sarar ve çöpe çevirir. O zaman da bu felaketin önüne geçecek kimse bulunmaz. Şan ve şeref sahibi bir millet buharlaşır. Böyle bu felaketi görmezlikten gelmek hiçbir insanın akıl kârı değildir. Eğer sorumlular buna engel olmuyorlarsa ve toplum içinde müdahale edebilecek insanlar çıkıp tepki göstermiyorlarsa bu sosyolojik çürümüşlüğün ispatıdır. Bunun ilerisi karanlıktır.

Hem de bu girdap asırlarca, sürer ve nice günahsız nesilleri mağdur eder. Dertlerimiz ve çıkmazlarımızdan çarpıcı olan daha nice sıkıntımız vardır. Düşünün ki, bir tatlı dile, ufak bir takdire ve gönüller dolusu sevgiye layık olan gençlerimiz vardır. Bunların hak ettiklerine kavuşmaları onların en doğal haklarıdır. Bu ise görevimizdir.

Gerçekten bunlar gençlerimizin, bizim üzerimizdeki haklarıdır. Bunlar daha çok köklü manevi eğitime muhtaçtırlar ve layıktırlar. Onları onarım değil, ihya ve inşa ekmek de bizim en zorunlu görevlerimizdir. Bu görevi ifa etmek ve onların gelecek umutlarını geliştirmek, bizim ahdimzdir. Bu görevi ifa etmeme gafletinin sorgulayıcısı Allah’tır! Onun için “dertlerden ve çıkmazlardan” arınmanın çaresine sarılmalıyız;

“Kâfirlere boyun etmeyip Kur’an ile büyük cihada devam etmeliyiz. (25.52)

Kur’an’ı yegâne kaynak şuuru ile seferberlik ilan etmeliyiz Kur’an’ı özüne münasip tarzı ile öğretmeliyiz!”

 Esselamualeykum.    İlhan Oral

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.