Rekor resmi ölüm dün Hindistan’dan geldi

Rakamların azalması Türkiye’yi rehavete iterken birleşik kaplar gibi çalışan dünyadaki korona vaka ve mutasyon üretim fabrikası Hindistan yalnız kendini değil, insanlığı da tehdit ediyor

Mirat Haber Ajansı

Rakamların azalması ülkemizi rehavete iterken birleşik kaplar gibi çalışan dünyadaki korona vaka ve mutasyon üretim fabrikası denebilecek Hindistan yalnız kendini değil, insanlığı da tehdit ediyor. Covid-19 kaynaklı can kaybına dair rekor 12 Şubat’ta 5 bin 444 kişi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanmışken Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Hindistan’da, dün 6 bin 148 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Toplam vaka sayısı 29,2 milyona can kaybı sayısı ise 359 bin 676’ya yükseldi.

Uzmanlar bu 6 binlik sayının resmi rakamlar olduğunu, gerçek sayının bunun kat kat üstünde olduğunu savunuyor. Ülkede günlük vaka sayısı 4 Nisan’da 100 bin 15 Nisan’da 200 bin, 21 Nisan’da 300 bin, 30 Nisan’da ise 400 binin üzerine çıkmıştı. Ülke hastanelerinde, hastane bahçelerinde bir milyonun üzerinde hasta iyileşme umudunda.

Aşının bir etkisi olmadı

Hindistan dünyada en çok aşı yapan ve bunları kendi üreten bir ülke. Ancak aşı kampanyası salgını azaltmadı, artırdı. Uygulanan aşı dozu 239 milyonu geçti

Ülkede 16 Ocak’ta başlayan aşılama kampanyasında bugüne dek 239 milyon 60 bin dozdan fazla aşı yapıldı.

Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan ülkede aşılama, henüz salgını durdurabilecek düzeye ulaşmazken korkunç ortamda yeni yeni tehlikeli varyantlar çıkıyor ve dünyaya yayılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here