Fed Başkanı Powell, faizleri arttırmayacağız

fed kararı faiz powell görsel mirat haber

Mirat Haber Ajansı

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınında hızlanan aşılama çalışmalarına karşın mutasyon riski ve devam eden enflasyon endişeleri küresel piyasalarda sert dalgalanmalara neden oluyor. Dün yayımlanan Fed’in Bej Kitap raporunda, ekonomik faaliyetin ocaktan şubat ortasına kadar, ılımlı bir şekilde arttığı belirtilerek, Kovid-19 aşılarının daha yaygın dağıtılmasıyla işletmelerin çoğunun gelecek 6 ila 12 aya dair iyimserliğini koruduğu bildirildi. Uluslararası Para Fonu da (IMF) negatif faiz oranlarına ilişkin yayımladığı raporda, düşük seviyedeki nötr reel faiz oranları dikkate alındığında, olumsuz yan etkileri olmasına rağmen birçok merkez bankası, er ya da geç negatif faiz oranı politikasını düşünmek zorunda kalabileceğini vurguladı.

Öte yandan, ABD’de dün açıklanan verilere göre, ülkedeki özel sektör istihdamı, Şubatta 117 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin altında kalırken, Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi de şubatta aylık 3,4 puan azalışla 55,3 değerini alarak 9 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dezenflasyonist baskıların çabuk kaybolmayacağını söyleyen Powell, enflasyonda geçici artış görmemiz halinde sabırlı olacağız. Parasal gevşeme programında değişiklik hedeflere doğru ve etkili bir ilerleme gerektirir, bu da zaman alacak şeklinde ifade etti. İşsizlik konusunda 2021 yılında maksimum hedefinin tutturulamayacağını söyleyen Powell, bu anlamda zamana ihtiyaçları olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here