islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
31,3658
EURO
33,9951
ALTIN
2.089,97
BIST
9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
12°C
Pazar Açık
16°C
Pazartesi Yağmurlu
14°C
Salı Hafif Yağmurlu
11°C

HAYAT ÖNDERİMİZ PEYGAMBERİMİZE KARŞI GÖREVLERİMİZ

HAYAT ÖNDERİMİZ PEYGAMBERİMİZE KARŞI GÖREVLERİMİZ
15 Aralık 2018 09:52
A+
A-

Rabbimiz tarafından peygamberliği evrensel ve Kıyamet Günü’ne kadar geçerli kılındığı için bütün insanlık onun davetinin ve tebliğ ettiği Kur’ân’ın muhatabıdır ve ona karşı görevlidir, Biz bu görevleri, bu görevlere vücut veren âyetler eşliğinde sunacağız.

1. Ona Evrensel Kılınan Son Peygamber Olarak İnanmaktır.

Sebe’ 28: “Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmezler.”

2. Onun hayatı olarak vasıflandırabileceğimiz Sünnet’ini, tebliğ ettiği Kur’ân’ın açıklaması olarak algılamaktır.

Necm 3-4: “O, arzusuna göre konuşmaz. (Onun bildirip açıkladıkları ve misallendirdikleri) ona vahyedilenden başkası değildir.”

3. Onu, itaat edilmesi için gönderilmiş Hayat Önderi olarak tanımaktır.

Nisa 64: “Biz her peygamberi -Allah’ın izniyle- ancak kendisine itaat edilmesi için gönderdik…”

4. Ona itaati Allah’a itaat bilmektir.

Nisa 80: “Kim Elçisi Muhammed’e itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Yüz çevirene gelince, seni onların başına bekçi göndermedik!”

5. Allah’ı sevmeyi Ona itaat olarak anlamaktır.

Âl-i İmran 31: “(İnsanlara ) de ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.”

6. Onu bütün yücelikleri içinde büyük ama bir beşer Peygamber olarak görmektir.

Fussılet 6: “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Bana ilâhınızın bir tek İlâh olduğu vahy olunuyor. Artık O’na yönelin, O’ndan mağfiret dileyin. Ortak koşanların vay haline!”

Son Söz

Çok iyi bilmeliyiz ki, bütün dünya ülkeleri gibi, âciz önderlerin, bâtıl felsefelerin, materyalist rejimlerin karanlığında muzdarip olan ve buhranlar yaşayan insanlık ve insanımız Onun canlı Kur’ân olan önderliğine muhtaçtır. Onu, kişisel hayatımızın, eğitim, medya ve üniversite gibi kamu kurumlarımızın izlenecek mânevî önderi kılmadıkça, biz müminler için dünyevî ve uhrevîistikbâl pek elîm olacaktır.

Peygamberine itaati, Kendisine itaat olarak bildiren Rabbimiz şöyle buyurur:

Nûr 63:  “Peygamberiniz Muhammed’in size olan yönetici buyruklarını, birbirinize yaptığınız yönlendirmeler gibi algılamayın. İçinizden geçersiz mazeretlere sığınarak sorumluluktan kaçanları Allah çok iyi bilir. Artık Peygamberin emirlerine aykırı gidenler uğrayacakları can yakıcı kişisel belalar ve toplumsal kaoslar-krizlerden korksunlar.”

Nisa 69:   “Kim Allah’a ve Resûl’e itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîkler, şehidler ve salih kişilerle beraber olacaktır. Bunlar ne güzel arkadaştır!”

Salât Ona ve Selâm Ona olsun.

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.