Her cuma çocuk bayramıdır

Şeyma Demircan NAMAZCI

Kutlamalar ve eğlenceler çocukların çok sevdiği etkinliklerdir. Her gün yenen bir tatlıyı alkışlar eşliğinde masaya getirmek, birkaç balon ile odayı renklendirmek bu kutlamalar için yeterli hazırlıklardır aslında. Ama bu ufak hazırlıklar çocuğun dünyasında günlerce heyecan yapmasına ve çok mutlu olmasına sebep olur. Doğum günü henüz kutlanmış çocuğun  “yarın yine doğum günümü kutlayalım “ isteği hemen hemen tüm ebeveynlerin karşılaştığı bir durumdur. Peki nedir bu ufak kutlamaları çocuklar için bu kadar özel yapan?

6 yaşından küçük çocuklar soyut kavramları anlamlandırmakta zorlanır, somut bir örneğe mutlaka ihtiyaç duyarlar. Beni ne kadar seviyorsun sorusuna kollarını açarak  “bu kadar “ demeleri de bundandır. Okul öncesi dönemi öğretmenlerinin, yapılan her etkinliğe bir yıldız çizmeleri, günün sonunda başarısına “aferin “ dedikleri çocuğun yakasına birde etiket yapıştırmaları çocukların bu ihtiyaçlarını bilmelerindendir.

Kutlamalar ve eğlencelerde özel günlerin somutlaştırılmasıdır. Çocuğun bayramda yeni bir elbise giymesi bayramın önemini fark etmesini, masaya onun için getirilen bir pasta da kendini özel hissetmesini sağlar. Bu yüzden bizlerde çocuklara vermek istediğimiz bazı değerleri okulda kutlamalar ve şenlikler yaparak çocuklara kazandırmaya çalışıyoruz.

Bu kutlamalarımızdan  “Cuma kutlamalarımızı da “ tüm ebeveynlerimize tavsiye ediyoruz. Çünkü Cuma günü kutlanacak günlerin en özelidir. Cuma günü Müslümanların bayram günüdür. Bu bereketli günün önemini çocuklara anlatmak ve hissettirmekte biz inanan yetişkinlere düşer. Kutlamaları,  hazırlıkları bu kadar çok seven çocuklar için cumada bir fırsattır aslında. Giyinmekten en çok hoşlandıkları kıyafetleri  “Cuma kutlu gündür, o gün giyelim “ demek, yemekten zevk aldıkları bir tatlıyı  “Cuma sofrasında  “ hazır etmek, zaten yapacağımız her hangi bir etkinliği “Cuma kutlaması “ olarak anmak, çocuğa Cuma günü heyecanı ve bilinci kazandıracaktır.

Belki de bu bilinç yalnızca çocukların değil biz yetişkinlerin de hayatına katmayı ihmal ettiği bir alışkanlıktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here