islami haberortadoğu haberlerimirat analizmirat tv
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Pazar Hafif Yağmurlu
27°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Salı Az Bulutlu
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
30°C

Hikmetsiz eğitim verimsizdir

Hikmetsiz eğitim verimsizdir
İlhan ORAL

En kısa ifadesi ile varlıklar âleminde ne varsa, olması gereken net sadeliği ile hikmettir. Varlığın ve değerin aslını bozmak felakettir. Bugün bir virüsün hikmetine dokundular, tüm dünya dengeleri alt üst oldu. Müslümanların ibadet dengeleri bile harap oldu.

Hikmeti bozulan virüs, bütün dünya yetkililerinin akıllarını başlarına almalarına yetmeli idi. Fakat herhalde aklını kullanabilecek pek yetkili de kalmadı. Onun içindir ki, bütün dünyanın güçlü görünen âcizleri, Kadiri mutlak Allah Teâlâ’nın adaletini ve hikmetini kabul etmelidirler. Sömürgeci soytarıların, inanç sistemlerine varıncaya kadar bütün değerlerini bloke ettikleri milletlerin üzerinden ellerini çekmelidirler. Hele eğitim ve öğretim alanlarından tamamen uzaklaşıp gitmelidirler. Yerli güçler de kendilerine gelip onları püskürtmelidirler. Süfli ajanları temizleyip atmalıdırlar. Ancak o takdirde biz idealimize döneriz. Döner de vahye dayalı sistemimizdeki nice değerlerimize, kucaklayarak kavuşuruz.

Yüz yirmi dört bin peygamberin davası olan ilme ve hikmete ulaşırız. O ilim ve hikmet ki bizi aslına uygun birey ve âlemlerin Rabbine inanıp itaat eden bir ümmet yapmıştı. O öyle ilim ve hikmet ki ilk insan olmasına rağmen Hazreti Âdem aleyhisselam, meleklerin bile bilmediği “isimleri, büyük huzurda tam başarı ile dile getirmişti. Her peygamberin de bağlı olduğu ve dayandığı o yegâne kaynak yalnızca Allah Teâlâ’dır. O Âlîm ve Hâkîm’dir. 

Allah Teâlâ’nın insanlara son gönderdiği Kitabın yalnızca bir sayfasında insanların aramakla bulamayacağı eğitim ve öğretim modeli, ilkleri ile beraber yer almaktadır. Daha sayfanın başında Cenabı Hak, Lokman aleyhisselam’a “hikmet” verdiğini beyan buyurur. Kendine hikmet verilenin şükretmesi, hikmetin icabı olduğu hatırlatılır. Hikmetin icabı ile Allah’a inanıp güvenmesi ve faydasına inanması istenir. Allah Teâlâ’ya hamd etmek hikmettir ve kulun en önde gelen görevlerindendir. Eğitim ve öğretim yapacak kişinin hikmet sahibi olması hatırlatılır. Yaratan Kudret Allah Teâlâ yalnızca insana, ilim ve hikmet vermiştir.

Bu pozisyonda Hazreti Lokman aleyhisselam derse başlıyor. Dersine vaaz vererek giriş yapıyor. Lokman oğluna, “Yavrum, sakın Allaha hiçbir şeyi ortak koşma,” diyor ve şirk koşmanın, “çok büyük bir zulüm” olduğunu telkin ediyordu. Allaha hiçbir şeyi şirk koşmama uyarısından sonra çok önemli bir gerçeği dile getiriyor ve Allah Teâlâ’nın ana baba hakkında; “Biz, insana, ana babasına iyilik yapmasını emrettik” beyanını iletiyordu. Hatta “Anası, onu, meşakkat üstüne meşakkatle taşıdığını” iletiyor ve ananın bebeğine süt emzirme süresi iki yıl içinde olduğunu bildirdiğini hatırlatıyordu. Bundan sonra Rabbimizin “Hem bana, hem de ana-babana şükret, dönüş ve geliş ancak banadır.” Buyurduğunu telkin ediyordu.

Cenabı Hak gelecek kullarından ne denli tutarsız insanların çıkacağını bildiği için ebeveyn ile evlat arasındaki münasebeti netleştirir ve şöyle buyurur; “Ana baban, bilmediğin, bir şeyi bana şirk koşman için seni zorlarlarsa, onlara itaat etme.” Böyle bir yasak koyarken ana babanın sahipsiz kalmasına da izin vermez ve onlara dünya hayatında evladın iyi muamele yapmasını emreder.  Anlamada zorlananları, “ dönüşünüz banadır” diyerek uyarır. Devamla Lokman aleyhisselam oğluna nice incelikleri anlatıyordu. Çok önemli hikmet dolu meseleyi dile getirdi ve ona; yaptığın şey bir hardal tanesi ağırlığında olsa da, bir kaya içinde veya göklerde veya yer içinde bulunsa Allah onu getirir, önüne çıkarır, diyerek hikmet dolu sorumluluk bilincini yüklüyordu. Elbette Allah Latif’tir, Habîr’dir, diyerek de Rabbinin kulunu her şeyi ile kuşattığı inancını güçlendirerek oğlunun gaflet perdelerini kaldırıyordu.  

Israrla oğlunun ruh ve bedenini ustaca yoğuruyordu; Yavrum, namazı kıl, ma’rufu emret ve münkerden nehyet. Bunda başına gelene sabret, çünkü bunlar azimle yapılacak işlerdendir. Kibirli davranarak insanlara yüzünü dönme, yerde çalımlı çalımlı yürüme! Çünkü Allah kibirle kasılan, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri sevmez. Yürüyüşünde ölçülü ol. Sesini alçalt, çünkü seslerin en çirkini, elbette ki eşek sesidir.” Burada adı geçen hayvan kötülenmemektedir. Ancak akordu ve notası olmayan ender bir sestir. Dengesiz anlamındadır.

Ayarlı olan her şey hikmettir. Ayarı bozuk her şey zûlüm, zillet ve felakettir.

Hikmetsiz eğitim, ancak zâlim ve terörist üretir. Esselamu aleykum.   

Yazarın diğer yazılarını aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.mirathaber.com/author/ilhanoral/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.