İslam Alemi Bayram’da Aklımızda Olsun

Ümmetin yüzmilyonlarca azınlık mensubu zulüm altında yaşamaktadır

Bayramlar kutlama günleridir. Yıl boyu çalışılıp Allah için işler yaptıktan sonra bir araya gelip kardeşlik ve birliktelik pekiştirilir. Ancak bir araya gelindiğinde İslam ümmetinin sıkıntıları, yeryüzünde zulüm altındaki Müslüman kardeşlerimiz de ele alınmalıdır. 

Bizim bir ülkemiz varsa bunu uzak diyarlardaki, özellikle Hind altkıtasındaki Müslümanların bizi kurtarmak için topladıkları, infak ettikleri paralara borçluyuz. O sandıklarla Kurtuluş Savaşı için Lenin’den iki misli fiyata silah satın alabildik. Kalan parayla da cumhuriyetin iktisadi girişimleri yapıldı. 

Biz ise ümmetin halinden habersiziz. Bu bayramda bir araya gelindiğinde ziyaretlerde bir dua bile yeterli olabilir.

Yeryüzünde Ümmet-i Muhanned, bir milyar sekizyüz milyon kardeşimizden oluşmaktadır. Bunların beşte dördü 52 adet Müslüman çoğunluklu ülkede yaşarken beşte biri azınlık olarak yaşamaktadır.

Azınlık Müslüman toplulukların uğradıkları zulümler şunlardır:

Çin zulmü

Çin’de yaşayan yirmi milyon Uygur Türkü sırayla toplama kamplarında İslam’ı terk etmeleri için işkence ve beyin yıkama tatbiki altına alınmaktadır. Yönetim Türklerin en eski vatanı Doğu Türkistan’a fakir Çinlileri pompalayarak onları azınlığa çevirmiştir. Çin’deki kırk milyon Hui Müslümanın helal yemek tedarik hatları tehdit edilmektedir. Çin Müslümanları yapay zeka algoritmalarıyla kara listeye alabiliyor, trene bile binmelerini engelleyebiliyor.

Hindu zulmü 

İkiyüz milyonu aşkın Müslümanın yaşadığı Hindistan, işgal altındaki Müslüman Cammu Keşmir özerk bölgesini ilhak etti ve katliam hatta bir soykırım hazırlığında olduğuna dair korku var. Ülkede Müslümanlar geceleri Hindu çetelerce sık sık katlediliyor.  Müslümanlara karşı ikinci sınıf muamelesi yapılmakta.

Burma zulmü

Rohingya Müslümanlarının yaşadığı Burma ya da yeni adıyla Myanmarda kardeşlerimiz askerler, Budist rahipler, siyasiler ve gangsterlerin ortak rol aldıkları soykırımda yok olmanın eşiğinde. Kadınlar seks kölesi olarak kaçırılırken çoluk çocuk ateş altında ya da boğularak öldürülen yüzbinlerce din kardeşimiz var.

Bunların dışında Tayland zulmü Patani Müslümanlarına, Kamboçya zulmü Çam Müslümanlarına, Filipin zulmü Mindanao Müslümanlarına yönelik olarak zaman zaman askeri saldırılar zaman zaman ekonomik ve idari zorluklarla devam etmektedir.

Sri Lanka’da yerel Müslümanlar hem Budist hem de Hindu Tamillerin baskısı altındadır.

Afrika’da bir çok ülkede baskılar sürmektedir. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Fransız askerlerinin de katılımıyla Müslümanlar ağır zulüm altındadır. Etiyopya uzun süredir Müslüman azınlığa baskı yapmaktadır.

Siyonist zulmü sadece 8şgal altındaki Gazze ve Batı Şeria değil İsrail vatandaşı olan Müslümanları dahi kapsamaktadır. Anayasal değişiklikle Müslümanlar ikinci sınıf vatandaş ilan edilmiş, minareler susturulmuş ve vatandaşlık haklarından yararlanmaları zorlaştırılmıştır.

Batı Avrupa ve Amerika’da hem devlet hem de ırkçı çete baskıları artmaktadır. Camilere silahlı saldırılar, toplu taşımada tesettürlü kadınlara taciz, işyerlerinde kötü muamele ve işe alımda çifte standart sık görülmektedir.

Batı Trakyalılar, Arnavutlar, Afrikalı ve Asya göçmenleriyle yüzbinlerce Müslümanın yaşadığı Yunanistan’ın başkenti Atina’da hala cami yapılması yasaktır ve uluslararası baskılar sonucu şehrin epey dışındaki Roman mahallesinde planlanan cami bile geciktirilmekte, ibadetler gizli ve yasadışı yapılmaktadır.

350 milyon azınlık Müslümanın dinlerinden dolayı çektiği zulümler bunlardır. 

Fakat ne yazık ki asıl zulüm ve acılar 52 Müslüman ülkesindekilerdir. Yarın da buna bakalım.

Bayramınızı tebrik ederken zulüm altındaki Müslüman kardeşlerimizi unutmayalım, onlara dua edelim.

Faik Emre ÖZDEMİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir