Kanada Yemen soykırımından karlı çıktı, eylemciler kızgın

kanada yemen mirat haber gorsel 2
Mirat Haber Ajansı

Kanada’nın Ontario eyaletinde insan hakları aktivistleri, Kanada yapımı, hafif zırhlı araçların Yemen’de katliamlara neden olan Suudi Arabistan’a nakledilmesiyle ilgili olduğunu söyledikleri bir nakliye şirketinin sahasında protesto düzenlediler. “Yemen’de devam eden savaşa karşı küresel eylem günü” kapsamında dün Toronto’nun yaklaşık 70 km batısındaki Hamilton şehrinde yaklaşık 30 gösterici Paddock Transport International kamyonlarını birkaç saatliğine bloke etti.

Suudların 2015 yılında Yemen’i bombalamaya başlaması, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Başkan Abd-Rabbu Mansur Hadi’nin hükümetini yeniden kurmak için Batı destekli bir askeri koalisyon oluşturmasını amaçlamaktaydı. O zamandan beri, Kanada dahil dünyanın dört bir yanındaki hak grupları ve aktivistler, hükümetlerinin Suudi liderliğindeki koalisyona verdiği desteği sona erdirmelerini istiyorlar, Riyad ve Abu Dabi’ye Yemen’deki yıkıcı insani krizi daha da kötüleştirebilecek silah satışlarına son vermelerinde ısrar ediyorlar.

İyi çocuk Trudeau onayladı

Aktivistler, Pazartesi öğleden sonra birkaç saat sitede kaldı. Hamilton polisi, tutuklama yapılmadığını bildirdi. Kanada’nın eski Muhafazakar hükümeti, 2014 yılında, General Dynamics Land Systems-Kanada tarafından üretilen hafif askeri araçları Suudi Arabistan’a ihraç etmek için 11 milyar dolarlık bir anlaşma yapmıştı. Başbakan Justin Trudeau’nun Liberal hükümeti daha sonra 2015 seçimlerinden sonra anlaşma için son onayı verdi. Kanada’daki düzinelerce sivil toplum kuruluşu, Mart 2019’dan bu yana Trudeau’ya silah anlaşmasını iptal etmesini talep eden dört açık mektup yolladı. Başbakan daha önce, bir mali cezaya yol açabileceği için sözleşmeyi feshetmenin son derece zor olacağınıi ifade etmişti. Ancak Aralık 2018’de, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi üzerine baskı artarken, Trudeau, Kanada’nın Suudi silah anlaşmasından bir çıkış yolu aradığını söyleyerek tavrını değiştirdi.

Yemen soykırımında Kanada zengin oldu

Liberal hükümet daha sonra Suudi Arabistan’a yönelik yeni silah ihracat izinlerinin onaylanmasını gözden geçirmeyi bekleyerek dondurma kararı aldı. Ancak askıya alma, Nisan 2020’de kaldırıldı ve Kanada, anlaşmada binlerce Kanadalı işi güvence altına alacağını söylediği “önemli iyileştirmeleri” gerekçe gösterdi. İnsan hakları savunucuları, Yemen ihtilafında Suudi-BAE liderliğindeki koalisyon tarafından Kanada askeri araçarın yanı sıra keskin nişancı tüfeklerinin kullanıldığını gösteren, çevrimiçi yayınlanan ve uzmanlar tarafından doğrulanmış videolar ve fotoğraflardan oluşan kanıtlara atıfta bulundu.

Birleşmiş Milletler’e göre, bugüne kadar Yemen’de Suud işgalinde yaklaşık 233.000 kişi öldürüldü. Aralık ayında BM, Yemen’deki kıtlığı önleme penceresinin daralmakta olduğu konusunda uyardı, çünkü birçok kişi akut gıda güvensizliğinin (açlık için kullanılan BM terimi)  rekor seviyeleriyle karşı karşıya kaldı. BM, Yemenlilerin yüzde sekseninin insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıklıyor. Kanada geçen yıl Yemen’e 40 milyon dolar insani yardım sözü verdi. Ancak Kanada’nın Suudi Arabistan’a yaptığı silah ihracatı şu anda ABD’ye yapılan Kanada askeri ihracatının dışındaki bölümün yüzde 75’inden fazlasını oluşturuyor. Bunlar da tamamen Yemen işgaline yönelik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here