Katar emiri Suudi Arabistan’ı ziyaret etti, veliaht prens ile görüştü

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, krallık ve diğer Körfez ülkeleriyle yıllardır süren bir anlaşmazlığı hafifletmek için bir bildirinin imzalanmasından bu yana ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Mirat Haber Ajansı

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, krallık ve diğer Körfez ülkeleriyle yıllardır süren bir anlaşmazlığı hafifletmek için bir bildirinin imzalanmasından bu yana ilk kez Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Şeyh Tamim, Pazartesi günü Kızıldeniz kenti Cidde’de Suudi Prens Muhammed bin Salman tarafından havaalanında karşılandı. Katar’ın devlet medyasına göre iki lider daha sonra El Salam Sarayı’nda ikili ilişkileri ve bunları farklı alanlarda geliştirmenin yollarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeleri tartıştıkları görüşmelerde bulundu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır ile birlikte, Haziran 2017’de Katar’ın İran’a çok yakın olduğu ve katı grupları desteklediği iddiaları nedeniyle Katar ile diplomatik ve ticari bağlarını kopardı, Katar’ın her zaman kesin olarak reddettiği iddialar. Ancak 2021’in başlarında, ablukaya alan ülkeler, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetiminin diplomatik faaliyetlerinin telaşının ardından Katar ile bağları yeniden kurmayı kabul etti. Şeyh Tamim, en son Ocak ayında bin Salman’ın çöl kenti El-Ula’da ev sahipliğinde bir zirve için gitti ve bu, çatlağı sona erdirme bildirisiyle sonuçlandı. Önümüzdeki yıl FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar, saldırı karşısında büyük ölçüde yara almadan ve kararlı bir şekilde bölgesel kavgadan çıktı. Dörtlü’nün El Cezire haber ağını kapatması ve Türk askerlerinin küçük bir ihtimalini kendi topraklarından sürmesi de dahil olmak üzere taleplerini reddetti. Kampanya, Katar’ı politikalarını değiştirmeye zorlama ve doğalgaz zengini ülkeyi Türkiye ve İran ile daha yakın ittifak kurmaya zorlarken, aynı zamanda ABD ile ilişkilerini güçlendirmeye devam ederken çok az şey başardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here