Kırgızistan, sınır çatışması kurbanlarının yasını tutuyor

Kırgızistan Cumartesi günü, Tacikistan sınırındaki son çatışmalarda yaşanan kayıpların üzerine iki günlük ulusal yas ilan etti. 

Mirat Haber Ajansi

Kırgızistan Cumartesi günü, Tacikistan sınırındaki son çatışmalarda yaşanan kayıpların üzerine iki günlük ulusal yas ilan etti. Cumhurbaşkanlığı basın ofisi yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov’un bu konudaki emri imzaladığını açıkladı. Kırgız Sağlık Bakanlığı’na göre, Kırgızistan-Tacikistan sınırının tartışmalı bir bölümünde iki gün süren çatışmalarda en az 34 Kırgız öldü ve 134 kişi yaralandı. Kurbanların 31’i sivildi.

At least 39 dead in clashes along Kyrgyz-Tajik border

Kırgızistan yerel basında çıkan haberlere göre, geçen Çarşamba günü başlayan çatışmalar yerel su dağıtım şebekesinin kontrolü yüzünden gerçekleşti. Bakanlık ayrıca, Tacikistan vatandaşlarına karşı, cinayet soruşturmaları ve yasadışı sınır geçişleri de dahil olmak üzere, şiddetle bağlantılı olarak 11 ceza davası açtığını bildirdi. Kapalı bir otoriter devlet olan Tacikistan’ın da kayıplara ve zararlara maruz kaldığı anlaşılıyor, ancak çatışma konusunda çok daha az açıklama yaptı. Perşembe akşamı ateşkes anlaşması yapıldı, ancak Kırgızistan, cumartesi öğleden sonra ateşkesi güçlendirmek için ulusal güvenlik şefleri toplanmadan önce her iki tarafın da Cuma ve Cumartesi günü ateş etmeye devam ettiğini kabul etti. Cuma günü, Türk Konseyi Kırgızistan ve Tacikistan’ı sınır boyunca patlak veren gerginliği azaltmak için ortak önlemler almaya çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here