islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
28,9131
EURO
31,3021
ALTIN
1.881,61
BIST
8.087,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Salı Hafif Yağmurlu
13°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Yağmurlu
9°C
Cuma Çok Bulutlu
8°C

PEYGAMBERİMİZ YAŞAYAN KUR’ÂN’DIR VE HAYAT ÖNDERİDİRİMİZDİR I

PEYGAMBERİMİZ YAŞAYAN KUR’ÂN’DIR VE HAYAT ÖNDERİDİRİMİZDİR I
26 Eylül 2023 10:21
A+
A-

 

Şanı Yüce Allah’ımıza yarattığı varlıkları sayısınca hamd ederim. Son ve evrensel Resûlü kıldığı Hz.Muhammed’e Salât ve Selâm ederim.

İnsan ve Yaratılış Amacı

Bütün varlıkların yaratıcısı olan Yüce Allah, insanın da hâlikıdır. Allah, insanı en güzel kıvamda yaratmıştır. Bütün yeryüzü varlıklarını, güneşi, ayı

ve yıldızları onun için halk etmiştir. ( En’âm 102 ;Bakara 28; Hûd 7)

Şanı Yüce olan Allah erkek ve kadın olarak yaratığı insanı da kendi zatına ibadetle yükümlü kılmıştır.

PEYGAMBER KİMDİR?

Yüce Allah nasıl ibâdet edileceğini öğretmek üzere inanlar içinden elçiler seçmiştir. Uygulanarak ibâdet edilecek emirleri ve yasaklarını da Vahiy Meleği Cibrîl aracılığı ile bu elçilerine bildirmiştir.

Yer yüzündeki bütün insan topluluklarına gönderilen ve Elçilikleri mücizevî olaylarla kanıtlanan bu özel kişilere Kur’ân dilinde en-Nebî / er-Resûl denir. Kullandığımız Farsça kökenli bir kelime ile “Kendisine indirilen Allah’ın  Âyetlerini / Mesajları’nı insanlara getiren ileten” Peygamber demekteyiz. Her bir topluluğa o toplumun diliyle gönderilen ve Cennet’le müjdeleyip Cehennem’le uyaran Peygamberler Elçilik görevlerini genelde kendi toplumlarına yönelik olarak yapmışlardır. Ölümleriyle birlikte görevleri de bitmiştir.

PEYGAMBERLER ARASINDA HZ. MUHAMMED (SAV)’İN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Onun temel özelliklerini iki başlık altında sunacağız.

A.) Onun Peygamberliği Evrenseldir ve Kıyamet Gününe Kadar Geçerlidir

Allah’ın Resûlü Hz. Muhammed, peygamberlerin evrenseli ve sonuncusudur. Bu sebeple O, diğer Peygamberler gibi belli bir zaman dilimi için, muayyen bir millete değil, bütün insanlığa gönderilmiştir. Kur’ân-ı Kerîm bu gerçeği şöylece açıklar:

“ (Ey Muhammed!)Şöylece açıkla: Ey insanlar! Hiç şüphesiz ben sizin  hepinize, göklerin ve yerin sahibi olan Allah›ın Rasûlü/Elçisi’yim. Ondan başka  hiçbir ilah yoktur. Dirilten de öldüren de O’dur. Bu sebeple gelin Allah`a ve  O’nun Ümmî (yaratılış özelliklerini koruyan) Nebî Elçisi Muhammed’e îman  edin. Çünkü o, Allah’a ve O’nun (kendisine indirilen) bildirileri, emirleri yasaklarına inanmaktadır. Doğru yola girebilmeniz için (ona iman edin ve ) ve yalnızca onu izleyin.” (Arâf 158)

B.)Yüce Allah’ın Son Buyrukları Olan Kur’ân-ı Kerîm Onunla Gönderilmiştir

Yüce Allah, insanlık için seçip razı olduğu Kur’ân yasalarını onunla göndermiştir. Bir diğer anlatımla Allah, insanlığa yönelik olan bildirileri, emirleri ve yasaklarının son bölümünü teşkil eden Kur’ân-ı Kerîm’i ona yirmi üç yıllık bir zaman süreci içinde, sûre sûre ve âyet âyet, fakat lafız ve mâna olarak

vahiy yoluyla indirmiştir ve Kur’ânî buyruklarını O’nun peygamberliği gibi Kıyamet Günü’ne kadar geçerli kılmıştır:

Allah’a, Elçisi Muhammed’e ve ona indirdiğimiz Nûr olan Kur’ân’a  inanın. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Teğâbun 8)

1.) ONUN GÖREVİ KUR’ÂN-I KERÎM’İ YAŞAMAK VE ÖRNEKLENDİREREK TEBLİĞ ETMEKTİ

Açıklamalarımız Kurân merkezli olarak yapacağımız için önce Kur’ân’ı ana hatlarıyla özetlemeyi gerekli görüyoruz.

Kur’ân’ın İçeriği

a- Kur’ân, yaratıcımız olan Allah’ı yüzü aşkın sıfatıyla bize tanıtır:

Kur’ân’a göre Allah birdir, varlığını kendisinden alandır. Kum taneciklerinden galaksilere kadar bütün varlıkları yaratan ve her an yaratmakta olandır.

Doğmamıştır, doğurmamıştır. Yarattığı hiçbir varlık O’nun eşi ve benzeri değildir. O, dilediğini yaratmaya gücü yetendir, bütün varlıklar O’na muhtaçtır. Yarattıkları üzerinde egemenlik hakkı O’nundur.

b- Kur’ân gökleri ve yer küresini tanıtır:

Onların yoktan var edildiğini ve Kıyamet olgusuyla birlikte köklü bir değişime uğratılarak kendilerine özgü ölümü tadacaklarını açıklar. Kur’ân fizik evrenin ötesinde Cennet ve Cehennem’i içine alan daha mükemmel bir alemin varlığını bildirir. Ölümle başlayacak ahiret hayatının varlığını açıklar.

c- Kur’ân insanı tanıtır:

Ona göre insan, emirleri ve yasaklarına uyarak Allah’a ibadet etmesi için en güzel şekilde yaratılmıştır. Yeryüzündeki bütün varlıklar onun için halk edilmiştir. Güneş ay ve yıldızlar ona hizmet vermesi için yapılandırılmıştır. İnsan için kabir hayatıyla başlayacak ebedî bir hayat vardır. O, tüm iradeli inançları, sözleri, davranışları, işleri ve ilişkilerinden sorgulanacak, mükâfat olarak Cennet’le, ceza olarak Cehennem’le azaplandırılacak ebediliğe erdirilmiş sorumlu varlıktır.

d- Kur’ân insanlığın ulu önderleri olan Peygamberleri tanıtır.

Onların şahsında insanlık tarihini özetler. Zalimleşen nice inkârcı toplumun yıkıma uğratıldığını duyurur.

e- Kur’ân, Muhteşem bir hayat düzeni sunar.

O, insan hayatını kişisel, sosyal, ekonomik ve siyasî vs. yönleriyle kuşatır. İnsanlığa, insanın insanı sömüremeyeceği adaletli ve erdemli bir yaşam düzeni sunar. Hayatı inanç ve amel yasalarıyla konumlandırıp amaçlandırarak ibadetleştirir. Böylece Ebedî Cennetlere hazırlar.

2.) SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİN HAYATI KUR’ÂN’DI

Eşi Hz. Âişe’nin diliyle özetlersek Onun hayatı/yaşayışı Kur’ân’dı. (İbn-i Kesir Kalem 4) Çünkü O da örneklendirerek tebliğ etmekle yükümlü olduğu, Kur’ân’a göre yaşamakla yükümlüydü. Rabbimiz Ona şöyle buyurmuştur:

Rabbinden sana vahyedilen yasalara uy. O’ndan başka yasalarına boyun eğilecek hiçbir ilâh yoktur. Ondan başka (yaratıcı, yaşatıcı ve yasa koyucu otoriter güç tanıyan) ları bırak.”(En’am 16)

3.) ONUN TEFEKKÜRÜ/DÜŞÜNÜRLÜĞÜ, ADALETİ, BARIŞÇILIĞI, SAVAŞCILIĞI, GÜZEL SEVERLİĞİ, SORUMLULUĞU , İNSAN SAYGISI, VE AHLÂKI BÜTÜNÜYLE KUR’ÂN’DI. KURÂN KAYNAKLIYDI.

Biz Onu yüceltiyor, ama yüceliğinin kaynağını irdelemiyoruz. Onu İslâm’ın Tevhid görüşüyle çelişen yaklaşımlarla yüceltmeye kalkışarak aslında beşerîlik vasfından soyutluyor, izinden gidilebilir bir Önder-Peygamber olmaktan çıkarıyoruz. Ayakları yeryüzüne basmayan bir Peygamber nasıl takip edilebilir? Onu örneklendirerek tebliğ ettiği Kur’ân’dan ayırdığımız içindir ki Onu toplumsal hayatımızın önderi kılamamaktayız.

-Allah şanını artırsın– O, ülkemizde takriben yüz bin camide okunan beş vakit ezanlarla ve her bir ezanda iki defa yüksek sesle saygıyla anılır. Evrensel Elçiliği, her gün yaklaşık bir milyon kez ilan edilirken Onun kişisel ve toplumsal hayatımızdaki etkinliği en aza düşürülmüştür? Onu anabiliriz ama hayatı Kur’ân olan izlenebilir bir Peygamber olarak algılayamazsak anlayamayız. İzini süremeyiz.

Bunun içindir ki bu yazı dizimizde Onun özeliklerini Kur’ân’dan aldığını beyan etmeye ve hayatının Kur’ân’ı yansıtığını örneklendirmeye çalışacağız.

Devam Edecek..

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.