Selanik’te yüzlerce Türk Müslüman mezarı iş makineleriyle yok edildi

Mirat Haber Ajansı

Yunanistan’da Selanik Simantra (Gargara) köyünde spor salonu yapımı için yürütülen hafriyat çalışmalarında geçen hafta 201 adet Osmanlı mezarının ortadan yok edildiği belirtildi. Yunan medyasının haberlerine göre hafriyat çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan mezar taşlarını gören iş makinesi operatörleri işi durdurdu ve amirlerine haber verdi. Halkidiki Tarihi Eserler Müdürlüğü’ne ve köyün bağlı olduğu Selanik Yeni Bandırma Belediyesi’ne haber verildi.

Otoritelerden mezarların yok edilmesi kararı

Müze ve belediye yetkililerinin yaptığı incelemenin ardından, mezarların ortadan kaldırılması pahasına alanda hafriyat çalışmalarına meclis kararı ile izin verildi. Belediye tarafından yapılan açıklamada, kazıda Osmanlı dönemine ait iki yüz bir çukur mezar ortaya çıkarıldığı, bunların fotoğrafları çekildikten sonra ortadan kaldırıldığı belirtildi.

Yunanistan bunu hep yapıyor

Gargara (Simantra) köyünde yaşayan Müslüman Yunanistan vatandaşları yaptıkları açıklamada, mezarların ortadan kaldırılmasına tepki göstererek mezarlardan çıkan kemiklerin kaybolduğu, gerekli hassasiyetin gösterilmediği, İslam dini kurallarına göre “nakl-i kubur” yapılması gerektiği, bu yapılmadan mezarların iş makineleriyle gelişi güzel bir şekilde kamyonlara doldurulup uzaktaki bir alana boşaltıldığı, böylece Osmanlı döneminde Gargara (Simantra) köyünden 1925 mübadelesiyle göç edenlerin atalarının mezarlarının yok edildiği ifade edildi. Ölülere yapılan bu muamelenin büyük bir saygısızlık olduğu Müslüman temsilcileri tarafından vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here