islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
28°C

Seni Ben Bu ÂlemdeYaşatır Mıyım?

Seni Ben Bu ÂlemdeYaşatır Mıyım?
26 Temmuz 2018 09:41
A+
A-

Değerli okuyucularım;

Şarkılar, türküler sizin ruh dünyanızı nasıl etkiler? Güftesi anlamlı ve düşündürücü, bestesi de ona mütenasip tatlı bir melodi ile bezenmiş ise öyle şarkı ve türküler gerçekten doyumsuz olur. Ama özellikle arabesk vari türküler var ki, içinde geçen sözler, halkı ve bilhassa gençlerimizi isyana ve şiddete davet eden cinsindendir.

Bir keresinde Türk kanallarının birsinde Popstar Alaturka programı düzenlenmekteydi. Gerçi bugün de benzer müzikal yarışma programları yapılmakta ama o programda hatırladığım kadarıyla en son popstar adayı, serbest denilen öyle bir şarkı parçası okudu ki, doğrusu irkildim ve bestede geçen güfteleri not ettim.

Jüri üyeleri tabiî ki sözlerin içeriğinden ziyade adayın müzikal duruşuna ve sesine yönelik yorum yaptılar. Ama o sözler ne idi öyle?! Kimse o tehlikeli sözlerin dinleyicilerin üzerinde yapabileceği olumsuz etkileri üzerinde hiçbir kelime sarf etmedi. Aile facialarının, cinnet olaylarının, kan davalarının, kıskançlıktan dolayı sevdiğini iddia ettiği kişiyi göz kırpmadan öldüren insanların sayısının her geçen gün arttığı bir ülkede yaşamıyormuşuz gibi tam da bu gibi sosyal sapmaları ve davranış bozukluklarını meşrulaştıran şarkı sözleri nasıl olur da kaleme alınır ve bestelenebilir? Nasıl olur da milyonlarca seyircinin önünde böyle bir parça okunabilir? Parçanın adı: “SENİ BEN BU ÂLEMDE YAŞATIR MIYIM?” Youtube sayfasına girdim, Aman Allah’ım; bu parça halen revaçta, sadece bir şarkıcının söylediği bu parçayı bir milyondan fazla kişi dinlemiş. Şimdi gelelim tahlilini yapmak üzere şarkıda geçen her birinin şiddet ve tehdit içeren sözlerine:

AŞKIMA İHANET EDERSEN BİRGÜN
BEN BUNU YANINA BIRAKIR MIYIM?

Yani, şimdi bu ne demek oluyor? Bunu dinleyen kişinin zihin dünyasında nefsanî/şeytanî bazı gayri fıtrî düşüncüler oluşmaz mı? Şöyle düşünce saplantıları ortaya çıkamaz mı mesela? Aşkıma cevap vermezsen, ben bunu kabul edemem. İçime sindiremem. Nasıl olur da ben seni sevdiğim halde, sen beni sevmezsin. Yani o ilk cümle bu anlama gelmiyor mu? Yahu, sen sevebilirsin, ama karşı taraf seni illa sevmek mecburiyetinde mi? Bu nasıl bir saplantı? Bu nasıl bir paranoyak bakış ve istek böyle? Sen her istediğini elde edebileceğini mi zannediyorsun? Karşı tarafın görüşüne ve kalbî temayüllerine hiç mi saygın yok? Peki, diyelim ki aşkına karşılık vermedi, birçok sebepten dolayı aşkına cevap vermek istemedi, sana göre şimdi aşkına ihanet mi etti? Peki, ne olacak şimdi. Aşkını kalbine gömebilir misin? Sevdiğini unutamasan bile onun tercihine saygı gösterebilir misin? Bütün bunları yapmak tabiî ki nefsine ağır gelecek, gururun yıkılacak ve kabullenemeyeceksin. Gerçekleri kabullenmek, kadere boyun eğmek, sabır isteyen bir meziyettir. Bunlar sana göre değil, sen en iyisi “kahramanca” daha doğrusu kabadayıca “bunu yanına bırakma”. İntikamını al, nasıl olurda o seni reddedebilir? Çekinmeden hemencecik haddini bildir. Öyle mi? Bu cümleler, cahil dinleyicilerimizi tam da böyle düşünmeye sevk etmiyor mu?

SEN BENİM BOYNUMU BÜKTÜKTEN SONRA
SENİ BEN BU ÂLEMDE YAŞATIR MIYIM?

Üstelik o, ”haince” senin boynunu büktü, bak ne kadar üzüldün, şimdiye kadar her dediğin oldu, her istediğine kavuştun, bir o sana sırtını çevirdi. Bu öyle kolay yutulur bir lokma değil. O halde, O halde ne yapmak lazım? Şeytan diyor ki, “onu bu âlemde yaşatmamak lazım”. Saplantı ise saplantı, ben ona delicesine ve ölürcesine hatta taparcasına aşığım, o beni reddedemez, yoksa ben onu yaşatmam. Sen bana ihanet edeceksin de ben seni bu dünyada yaşatacağım öyle mi? Bu tehdit değil, blöf değil, gözümü kırpmadan seni öldürürüm. Ya benimsin, ya da toprağın. Seni kimselere yar etmem, bunu böyle bil.

KURSUNA DİZSELER SENİN YÜZÜNDEN
BIR DAMLA YAŞ GELMEZ İNAN GÖZÜMDEN

Sen bilirsin, istersen başkası var de gönlümde, ben bir defa kafama koymuşum, ya benim olacaksın, ya da kimsenin. Kendini ölmüş bil. Evet, kararlıyım, kimse vazgeçiremez beni, hak ettin sen bunu, aşkıma cevap vermedin çünkü. Bunu ancak kan temizler. İşte bak, elimden kaçabildin mi? Seni yakaladım iste, aşkıma ihanet etmeseydin ağıtlar yakar mıydı hiç ardından annen? Şimdi beni yargılayabilirler, idam sehpasına bile götürebilirler, yaptığımdan zerre kadar pişman değilim. Kurşuna bile dizseler beni, senin için bir damla gözyaşı bile dökmem, çünkü sen benim aşkımı hiçe saydın, bunu sen hak ettin, çünkü beni rezil ettin bu âlemde.

ÖLMEYİ KAFAMA KOYMUŞUM ZATEN
SENİ BEN BU ÂLEMDE YAŞATIR MIYIM?

Zaten kafam dumanlı, hayattan hiçbir zevk almadım, her yerde dışlandım, aşağılandım, bir gayem bir idealim olmadı hiç, belki sen beni mutlu edersin diye düşündüm, sen de beni hayal kırıklığına uğrattın be kızım, yaşamanın bir anlamı yoktu zaten, senin ‘ihanetin’ de hayatımı tamamen kararttı, son ümidindin benim. Sen hayatımda yokken bile intiharı birçok kez aklımdan geçirmiştim, seni bu âlemden yok ettiğime göre, ben de artık ölebilirim.

AŞKIMA İHANET EDİP BENİ ÜZERSEN
EŞE DOSTA BENİ GÜLDÜRÜRSEN
BENİ ÖLMEKTEN BETER EDERSEN
SENİ BU ÂLEMDE YAŞATIR MIYIM?

Kusuruma bakma, ama beni çok üzdün aşkım, beni sevmemekle hayatının en büyük kumarını oynadın. Üstelik herkese senden bahsetmiştim, güzelliğine hayrandım, o güzel benim olmalıydı diye haykırdım, bunu herkes biliyordu, herkes bilmeliydi, kimse sana yaklaşmasın, seni benden almasın diye bunu dünyaya ilan ettim bir kere. Eee, sonra ne oldu, sen beni reddettin ve ben de el âlemin içinde mahcup oldum, itibarım yerle bir oldu, beş paralık ettin sen beni. Senin yüzünden ölmekten daha beter oldum, ölseydim de bunları yaşamasaydım. Sen meğer bir kitapsızmışsın, bir zalimmişsin, hatta bir o..’imişin, bir k…’imişin. Seni ben bu durumda hiç yaşatır mıyım?

Velhâsıl-ı Kelâm

Değerli okuyucularım,

Sizce kurguladığım fakat gerçek hayatta da çoğu kez gördüğümüz bu tutum ve davranış bozukluklarının arka plânında bu çarpık düşünceler gizli değil midir? Bu düşüncülerin kaynağı da bazen bu gibi zihnî saplantılara ve hatta cinayetleri bile sebebiyet veren şarkılar değil midir? Bahsettiğim şarkı kilibinin altındaki beğeniler o kadar çok ki. Herhalde sözlerinden ziyade müziği beğenildi diye düşündüm. Ancak yorumları okuyunca tahminlerimin maalesef doğru olduğunu anladım. Bir örnek vermek zannederim kâfidir. Bir genç, bu şarkıyı dinledikten sonra benim kurguladığım sözlerin benzerini samimî bir ifade ile ortaya koymuş. Ne mi diyor genç: “Aşığım sana senelerce ama sen beni hiç sevmiyorsun, ne yapsam ne etsem istemiyorsun. Artık ölmek istiyorum ama ben ölürsem seni de götürürüm. Ya benim olursun ya da hiç kimsenin”.

Ey Hükümet; Ey RTÜK;

Şiddeti besleyen kültür, alenî olarak pervasızca söylenen fıtrat, merhamet, adalet ve vicdana aykırı sözlerde gizlidir. Bu çirkin ve âdî sözler, sözüm ona bazen şiirlerde, bazen de şarkı sözlerinde görülebilir.

Ey Hükümet; Ey RTÜK;

Müslüman Türk gençliği elden gidiyor…Ailelerimizin ve millî eğitimin veremediğini sanal âlem, çarpık mesajlarıyla gençlerimizi ruhen bozuyor, nihilizmin kuyularına atıyor ve hatta canavarlaştırıyor. Yakında belki de en yakın çevremizde yine bir aşk cinayeti veya boşanmak isteyen eşini sokak ortasında öldürdüğü ile ilgili rutinleşen bir haber duyduğumuzda hiç şaşırmayacağız. Şaşırmamak da artık kanıksamak anla

Gelişen Olaylara İslami Bakışın Adresi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.