Sri Lanka Paskalya saldırılarının yıldönümünden önce Müslüman grupları yasakladı

Sri lanka paskalya terör saldırısı mirat haber görsel

Sri Lanka, 279 kişinin ölümüne neden olan Paskalya Pazarı intihar bombalamalarının ikinci yıldönümünden bir hafta önce DEAŞ grubu ve El Kaide dahil 11 Müslüman örgütü yasakladı.

Mirat Haber Ajansı

Sri Lanka, 279 kişinin ölümüne neden olan Paskalya Pazarı intihar bombalamalarının ikinci yıldönümünden bir hafta önce DEAŞ grubu ve El Kaide dahil 11 Müslüman örgütü yasakladı. Diğer dokuzunun yerel dini ve sosyal kuruluşlar olduğu söyleniyor. Başkan Gotabaya Rajapaksa, bir gazetede yaptığı açıklamada, gruplarla bağlantılı herkesin 20 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu ifade etti. Yıldönümünden önce, ülkenin Roma Katolikleri, hükümetin saldırılardan sorumlu olanlara karşı harekete geçmemesi dedikleri için sokaklara çıkmakla tehdit etmişlerdi. Dün yasaklanan gruplardan bazıları daha önce kurşun bombardıman uçağıyla bağlantılıydı.

Rajapaksa, Terörizmi Önleme Yasası kapsamında yapılan hareketin, Sri Lanka hükümetinin ülke içinde barışın devamlılığını sağlamak amacıyla iyi niyetle yaptığı çabaların ilerlemesi niteliğinde olduğunu belirtti. Nisan 2019’da üç kiliseye ve üç otele saldıran yedi Sri Lankalı, dönemin DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye bağlılık sözü vermişti. Ancak müfettişler, DEAŞ ile doğrudan bağlantılarına dair hiçbir kanıt bulamadıklarını açıkladılar. Saldırılarla doğrudan bağlantılı olduğu söylenen iki yerel grup 2019’da yasaklandı, ancak bombalamalarla ilgili bir başkanlık soruşturması, benzer tüm Müslüman grupların da yasadışı ilan edilmesini istedi.

Yedi bombardıman uçağının tamamı öldü ve başka hiçbir şüpheli suçlanmadı. Sri Lanka’daki Roma Katolik kilisesinin başı Kardinal Malcolm Ranjith, sadece sorumlulara karşı değil, onları durduramayan politikacılara ve yetkililere karşı da acil eylem talep etti. Soruşturma, dönemin Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena ve istihbarat liderlerinin, saldırıların sahnelenmesinden 17 gün önce Hindistan tarafından uyarıldığını ortaya çıkardı. Amerika Birleşik Devletleri bombalama olayları nedeniyle üç Sri Lankalıya dava açtı. Patlamalarda öldürülen 45 yabancı arasında beş ABD vatandaşı da yer alıyordu. Ancak, Çarşamba günkü kararnamesinde hiçbirinin adı verilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here