Tamillerin protestosunun ardından Sri Lanka savaş anıtı yeniden inşa edilecek

budist hindu protesto görsel mirat haber
Mirat Haber Ajansı

Sri Lanka hükümeti, hafta sonu yıkılan iç savaşta öldürülen Tamil sivillere yönelik bir anıtı yeniden inşa edeceğini söyledi. Hükümet daha önce yapıyı “teröristler” in anıtı olarak kınamıştı. Anıtın, 37 yıl süren savaşın sonunda 2009 yılında ezilen Tamil Tiger savaşçılarını yücelttiğini iddia ediyorlar. Ancak anıt, üniversitedeki öğrenciler tarafından savaşın sona ermesinin 10. yıldönümü münasebetiyle ve son aşamalarda öldürülen binlerce sivilin anısına dikildi.

Tamillerle geçinmek kolay değil

Muhalefet milletvekili Dharmalingam Sithadthan, üniversite yönetiminin yıkım emrini verdiğini söyledi. Sithadthan, kampüs içindeki anıtı bir buldozer ile yıkarken, kapıları kilitlediler ve polis dışarıda konuşlandırıldı. Eylem öğrencileri ve bölge sakinleri yanı sıra komşu Hindistan’daki Tamilleri de kızdırdı.

Azınlık Tamilleri, Singala’nın çoğunlukta olduğu hükümeti, savaş ölümlerini hatırlama hakkını reddetmekle suçladılar. Sri Lanka Tamilleri, Eelam Tamilleri olarak da bilinir, Seylan Tamilleri veya kısaca Tamiller, Tamil etnik grubunun üyeleridir. Bugün, Kuzey Eyaletinde çoğunluğu oluşturuyorlar, ancak aynı zamanda Doğu Eyaletinde de önemli sayıya sahip olarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

İç savaş geçmişi

Sri Lanka 1948’de Britanya’dan bağımsızlığını kazandığından beri, çoğunluk Singala ve azınlık Tamil toplulukları arasındaki ilişkiler gerildi. Yükselen etnik ve siyasi gerilimler, 1956, 1958, 1977, 1981 ve 1983’te Singala çetelerinin gerçekleştirdiği etnik pogromlarla birlikte, Tamiller için bağımsızlığı savunan militan grupların oluşmasına ve güçlenmesine yol açtı. Ardından gelen iç savaş, 100.000’den fazla insanın ölümüne ve binlerce kişinin zorla ortadan kaybolmasına neden oldu.

Tamil Kaplanları, güçlerinin zirvesindeyken adanın üçte birini kontrol ediyordu, ancak mevcut Başkan Gotabaya Rajapaksa en üst düzey savunma görevlisiyken askeri bir saldırıda ezildiler. Şu anki başbakanın kardeşi olan Mahinda, Sri Lanka Tiger liderliğini ortadan kaldırdığında başkandı. Kamu Güvenliği Bakanı Sarath Weerasekera daha önce anıtın bir haraç olduğunu ve “hiç kimsenin ölü teröristleri anmasına izin vermeyeceğini ve verilmemesi gerektiğini” söylemişti. Ancak, Jaffna’nın iktidar partisi milletvekili Angajan Ramanathan Pazartesi günü yetkililerin anıtı aynı yerde yeniden inşa etmeyi kabul ettiklerini söyledi.

Budist ve Hindu Müslüman’a karşı

Sri Lanka’da hakim grup Busistler. Bunun ardından Tamil kökenli Hinduslar geliyor. Üçüncü grupsa ikisi arasında ezilen Müslümanlar. Son dönemde Hindistan hükümetinin de etkisiyle Müslümanlara karşı Budist ve Hindu birliğinin örneğin sığır etinin yasaklanması, ölülerin yakılması gibi konularda artması konusunda bir fikir birliği oluşmuş ve bu azınlık Müslümanların canını yakmaya başlamıştı.

Diğer Güney Asya haberlerini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.mirathaber.com/kategori/guney-asya/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here