islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
19,1475
EURO
20,7811
ALTIN
1.211,23
BIST
4.943,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
8°C
İstanbul
8°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Açık
10°C
Perşembe Az Bulutlu
13°C
Cuma Az Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
15°C

AİLEDE ERKEĞİN KONUMU KUR’ÂN İLE SINIRLIDIR I

AİLEDE ERKEĞİN KONUMU KUR’ÂN İLE SINIRLIDIR I
18.07.2021
A+
A-

Evlilik Yoluyla Cinsel Hayat İbadet midir?

Ali Rıza Demircan hocamız Dr. Gökçen Erdoğan ve Sibel Güresin ile birlikte katıldığı Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Habertürk’te yayınlanan programda Ali Rıza hocamızın söyleşi sırasında verdiği cevaplar aşağıda sunulmuştur.

Ali Rıza Demircan: Sosyal bilimler, matematik, fizik, kimya gibi değildir. Evlilik hayatında kadınlar da, erkekler de evlilik sözleşmesinin gereklerini yapmakla yükümlüdürler. İslam hiçbir şekilde keyfi egemenliğe ve tahakküme onay vermez. Yüce Rabbimiz aile hayatında erkeğe şöylece emir buyurmaktadır:

“…(Akli kurallar, bilimsel veriler ve İslam dinini ortaya koyduğu ölçüler içinde) kadınlarınızla iyi geçininiz… (Nisa 4/19)

Aile hayatında kadınla iyi geçinme yani adaletli merhametli ve sabırlı olma görevi birinci derecede erkeğe verilmiştir. Kadın ise erkeğin bütün arzularına değil, İslam’ın meşru gördüğü isteklerine onay vermekle yükümlüdür. Mesela bir erkek hanımına alkol sofrası kurduramaz veya nafaka için ev dışında git çalış diyemez ya da ona adet halindeyken veya anüsten ilişkiye girme teklifinde bulunamaz. Erkek ve kadın olarak bizler Yaratanımızın ve onun elçisinin meşru gördüğü alanlarda itaatle yükümlüyüz. Erkeğin konumu, Kur’an’da belirtilen ölçülerle sınırlıdır.

Cinsellik İbadet Hayatının Bir Bölümü

Ali Rıza Demircan: Faruk Beşer kardeşimizle birlikte katıldığım Pelin Çift’in programında kullandığım ve sosyal medyada “Sevişmek ibadettir” şeklinde yansıtılan ifadelerim eksik olarak alıntılanmıştır.

Yüce yaratıcı, yeryüzünün bütün varlıklarını insan için yarattığı gibi, güneşi, ayı, yıldızları insan için yaratmış, insanı da kendi zatına ibadetle yükümlü kılmıştır. İbadet yüce yaratıcının emir ve yasaklarına uymaktır. Konuyu açalım:

Hz. Adem’den, Hz. Muhammed’e kadar bütün peygamberlerin tebliği ettiği dinin ortak adı İslam’dır. Bütün peygamberler bu ibadet görevini açıklamak ve öğretmek için gelmişlerdir. Bizler ancak Rabbimizin Kur’ânî emirlerine ve yasaklarına uyarak, ibadetli kul olabiliriz. İbadetin tanımı bilinmediği için yorumlar eksik kalıyor. Mesela Namaz kılmak, zekât vermek ibadettir. Çünkü namaz ve zekât Yüce rabbimizin insanlığa gönderdiği son ilahi kitap olan Kur’an’da defalarca tekrarladığı bir emirleridir. Örneğin zina ve faizden kaçınmak ibadettir. Çünkü bunlar Rabbimizin Kur’an ile koyduğu yasaklarıdır. Bunun gibi, alkollü içkilerden, kumarlardan, eşcinsellikten, lezbiyenlikten ve çıplaklıktan kaçınmak da ibadettir.

Evlilikte cinsel hayattan çekilmek, adet zamanlarında ilişkiye girmek ve eşe karşı cinsel görevlerimizi yapmamak da haramdır ve bu haramlardan sakınmak da ibadettir.

Ali Rıza Demircan: Biz değindiğimiz programda, ibadetin ortak tanımını yaptıktan sonra “Kur’an’da yer alan haramlardan sakınmak ibadet olduğu gibi evliliğin gerektirdiklerini yapmak da” ibadettir, dedik. Bir diğer anlatımla cinsel hayat da İslam dininde kutsaldır ve ibadet hayatının bir bölümüdür, dedik. “Evlilik içinde cinsel haramlardan sakınılarak cinsel hayatın sürdürülmesi, namaz gibi ibadettir derken “ meşru cinselliğin bir tür ibadet olduğunu dile getirmek istedim, yoksa cinselliğin namaz ölçüsünde bir ibadet olduğunu ifade etmek istemedim.

Namaz İslam’da olmazsa olmaz bir ibadettir. İnsanı Yaratana bağlayan mükemmel bir ibadettir. Namaz, oruç, zekat ve hac sadece Hz. Muhammed’in Kur’an’la tebliğ ettiği ibadetler değil bütün peygamberlerin ümmetlerine tebliğ ettikleri ana ibadetlerdir. Bunlar ana ibadetlerdir ve hayatın bütününü İslami çiz gide yaşayabilmemiz için muhtaç olduğumuz enerjiyi sağlayan ibadetlerdir.

Ali Rıza Demircan: Hayatını Kur’an hizmetine veren bir insan olarak saygı duyduğum S. A. hocamıza nasıl yansıtıldı bilmiyorum ama onun ,“ Rabbimizin emri olduğu için meşru cinsel hayat namaz gibi bir ibadettir” şeklindeki sözlerimizden hareketle evlilik içi meşru cinsel hayatı eşeklerin cinsel hayatına benzeterek hafife alması, eşekçe bir benzetme olmuştur. İnsanlar, özellikle hocalar konuşmalarına dikkat etmelidirler. Cinsellik insan hayatında eski çağlarda da yeni çağlarda da önemliydi, modern çağlarda da önemini korumaktadır, çünkü insan fıtratı aynıdır, şu anda yaşadığımız dünyanın ana problemlerinden biri de haram cinselliktir. Haram cinsellikten korunma da Cennete gireceklerin vasıflarından biridir. (Bak. Müminûn 23/ 1-7…)

Devam edecek

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.