ALBAYRAK: Dünya Ticaret Sistemini Dolara Endeksli Olmaktan Çıkarmalıyız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘dünya ticaret sisteminin dolara endeksli olmasının, ABD’nin ekonomik yaptırımları tehdit olarak kullanmasını sağladığını’ belirterek bu yüzden ticari anlaşmaların, ülkelerin kendi para birimleri cinsinden yapılmaya başladığını vurguladı. Albayrak, enflasyonun ekim ayında daha düşmesini, yıl sonunda ise yüzde 12 civarında olmasını beklediklerini de söyledi.

Yöneticilerimiz sorumluluğunu taşıdığı makamlarda, bütün milletin velisi olarak kararlar alır ve uygularlar. Kendi ailelerinin çıkarlarını nasıl koruyorlarsa, yönetici olması hasebi ile milletin velisi olarak da milletin çıkarlarını korumaya yönelik kesin ve kararlı kararlar almak zorundadırlar.

Bunun aksini düşünmek, uygulamak milletin verdiği görevi suiistimal etmektir. Belki bir şekilde yolunu bulup hesapları denkleştirerek yargıdan kaçabilirsiniz ama ahirette bunun mümkün olmadığını bir kez daha bu vesileyle hatırlatalım.

Habere göre Sayın Albayrak, dünya ticaretinin bağımlı olduğu dolar üzerinden yaptığı açıklamada, aslında ticaretimizin Borca Dayalı Para Sistemine bağımlı olduğunu dolaylı olarak ifadesi olmuştur.

Ticaretin tamamen dolara bağımlı olduğunun ifadesi, ardından ülkelerin kendi paraları ile ticaret yapması yaklaşımı, sorunun sistemsel olduğunun kavranmadığının işareti oluyor.

Borç üretilse de yerli para ile dış ticaret yapmak önemlidir,  ancak milletin nazarında ha içerden borçlanmışsınız ha dışardan. Sonuçta ticaretiniz sürekli bir borçlulukla karşı karşıya kalıyor. Dış ticaretinizi faiz vasıtası ile borç üretilen para ile yaptığınız sürece sonuç değişmeyecektir.  Mesele ticaretin borç olarak sürdürülmemesi ve borca bağımlı olarak tasarlanmış kurgunun dışına çıkarılmasıdır.

Bugün Doların egemenliğini sağlayan temel sorun, paranın borç olarak var olmasıdır. Milli tanımlanan ama gerçekte milli olmayan ve dolar gibi borç üretilen paranın millete devlete bir faydası olmayacaktır. Paraya milli demekle milli olmuyor. 

Önce para kredi sistemini millileştireceksiniz. Sonra onun ölçü birimi olan paraya milli para diyebilirsiniz.

Selam ve dua ile…

Yunus EKŞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir