Katmer Hızır gibi yetişti

Türk savunma sanayisi şirketlerinin geliştirdiği araçlar arasındaki Hızır 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç adlı kara kuvvetleri için tasarlanan zırhlı araçlar, Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan 118 zırhlı araç alım ihalesini kazandı.

Mirat Haber

Türk savunma sanayisi şirketlerinin geliştirdiği araçlar dünyada hızla saygınlık kazanıyor. Hava ve kara araçlarımız Afrika’da da ihracat başarılarına imza atıyor. Katmerciler Holding tarafından imal edilen Hızır 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç adlı kara kuvvetleri için tasarlanan zırhlı araçların, Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan 118 zırhlı araç alım ihalesini kazandığı duyuruldu.

Katmerciler Holding genel müdür vekili Furkan Katmerci, savunma sanayisine yönelik projelerin uzun soluklu olduğunu ve Kenya’ya yönelik çalışmaların 2 yıldır sürdüğünü belirtti. Hızır 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ın bütün Afrika’da kabul gördüğünü dile getiren Katmerci, Afrika pazarındaki genişlemelerinin devam ettiğini söyledi. Katmerci, farklı pazarlarda da çalışmaları olduğunu, savunma sanayisinde ihracatın sabır işi olduğunu, en az 2 yıl emek harcandığını, Kenya’da bundan sonra finansal çalışmalar yapılacağını, sonra işe başlanacağını anlattı.

Kenya’nın, zırhlı araçlarını ihraç ettikleri 3’üncü ülke olduğunu belirten Katmerci, araçların teslimatını yaklaşık 2 yılda tamamlamayı hedeflediklerini, araçlar Afrika’da kullanıldıkça, bilinirliği arttıkça ihracat haberlerinin de artacağını belirtti.

Furkan Katmerci, iki ay sonra düzenlenecek 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda, meskun mahalde görev yapmak üzere mevcut araçlardan daha küçük boyutlarda Kirpilerin boyutunda yeni bir aracı da ilk kez sergileyecek. Korona pandemi koşullarına rağmen geçen yıl cirolarını yüzde 30 artırdıklarını, ihracatlarını yüzde 85 seviyesine getirdiklerini anlatan Katmerci, ülkeye katma değer, istihdam, ihracat olarak katkı sağlayıp her koşulda şirketlerini sağlıklı şekilde büyüttüklerini medyaya aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here