Kenya, Dadaab ve Kakuma mülteci kamplarının gelecek yıl kapanacağını açıkladı

Kenya hükümeti, Birleşmiş Milletler’in mülteci ajansına (UNHCR) gelecek yıl 30 Haziran’a kadar 400.000’den fazla insanı barındıran iki mülteci kampını kapatacağını bildirdi.

Mirat Haber Ajansı

Kenya hükümeti, Birleşmiş Milletler’in mülteci ajansına (UNHCR) gelecek yıl 30 Haziran’a kadar 400.000’den fazla insanı barındıran iki mülteci kampını kapatacağını bildirdi. İçişleri bakanlığının yaptığı duyuru, Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ile BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi arasında Dadaab ve Kakuma kamplarının durumu hakkında yapılan görüşmenin ardından geldi. Yerleşimlerde yaşayan 433.765 mülteci ve sığınmacının çoğu Somali ve Güney Sudan’dan geliyor. Ortak bir bildiride, Kenya hükümeti ve BM Mülteci kuruluşundan yetkililerden oluşan ortak bir ekip, bu nedenle, her iki kamptaki mültecilerin insani bir şekilde yönetilmesine yönelik sonraki adımlarda bir yol haritasını sonuçlandırmak ve uygulamak için oluşturulacağını belirtti.

Bu ayın başlarında, UNHCR Kenya’ya, mültecilerin uzun süredir var olan yerlerinden edilmelerine çözüm bulmak için sürdürülebilir hak temelli önlemler olduğunu söylediği şeyleri sundu. Bu, ajansın onlarca yıllık kampları kapatmak için bir yol haritası çıkarması için Kenya İçişleri Bakanı tarafından verilen iki haftalık bir ültimatomun ardından geldi. Kenya hükümetinin kampları daha erken kapatmaya yönelik bir baskısı, ülkenin Yüksek Mahkemesinin, eski cumhurbaşkanlığı adayı Peter Gichira’nın kapatmayı engellemeye çalışan yasal bir itirazın ardından 30 günlük geçici bir emir vermesinin ardından engellendi.

BMMYK’nin mültecilerin yerinden edilmesine bir çözüm bulmaya yönelik sürdürülebilir ve hak temelli önlemleri arasında mültecilerin güvenlik ve haysiyet içinde gönüllü geri dönüşü, çeşitli düzenlemeler kapsamında üçüncü ülkelere çıkışlar ve Doğu Afrika Topluluğundan veya EAC’den bazı mülteciler için Kenya’da alternatif kalış seçenekleri yer alıyor. Doğu Afrika ülkelerinden gelen mültecilere, Kenyalı topluluklara entegre olabilmeleri veya menşe ülkelerine dönebilmeleri için ücretsiz çalışma izni alma seçeneği de verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here