Kuveyt’te kara para aklamadan yargılanan 8 yargıç

Kuveyt’te ilk kez Kuveyt Savcılığı, Bnaider Network davalarında kara para aklamakla suçlanan sekiz hâkimi yargılamaya sevk etti.

Mirat Haber Ajansı

Kuveyt’te ilk kez Kuveyt Savcılığı, Bnaider Network davalarında kara para aklamakla suçlanan sekiz hâkimi yargılamaya sevk etti. Davaya sekiz yargıç katılıyor ve görevlerinden uzaklaştırıldıktan sonra alenen yargılanacak. Davanın kapanmasının ardından Cumhuriyet Savcılığı, Bnaider Ağı ile ilgili ikinci bir davayı Ceza Mahkemesine havale etti.

Bu dava, İranlı Fouad Salehi’nin yer aldığı başka bir suç dosyasıyla bağlantılı. Sadece iki hâkim Disiplin Kuruluna sevk edilirken, diğer sekiz hâkim yargılamaya sevk edildi.

İki avukat da dahil olmak üzere birçok şüpheli bu davaya karışmıştı. Sekiz yargıcın yargılanması kararı, Kuveyt yargı tarihinde türünün ilk örneğidir. Savcılık ve Yüksek Yargı Kurulu suçun ayrıntılarını ortaya çıkardı ve on yargıç hakkında acil soruşturma başlattı. Ayrıca, yargıçlar askıya alınmış ve davayla ilgili nihai kararların verilmesine kadar yargı yetkileri dondurulmuştu.

Prosecution sends 8 judges, lawyers, 6 others for probe - ARAB TIMES -  KUWAIT NEWS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here