Mısır, Müslüman Kardeşler liderini ömür boyu hapse mahkûm etti

Sisi İhvan Ömür boyu hapis görsel mirat haber

Mısır mahkemesi dün Müslüman Kardeşler’in geçici liderliğini yapan Mahmud İzzet’i ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Bu Sisi’nin Müslüman Kardeşler’e baskısının devam ettiğini gösteren son olay

Mirat Haber Ajansı

Ülke basınında çıkan haberlere göre bir Mısır mahkemesi dün Müslüman Kardeşler’in genel rehber vekili ünvanıyla geçici liderliğini yapan Mahmud İzzet’i ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Devlet medyası, İkinci Terör Devresi mahkemesinin İzzet’i öldürmeye kışkırtma, silah bulundurma ve insanları terörize etme suçlamalarıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırdığını bildirdi. Dava, Kardeşlik üyelerinin, gruptan çıkan Muhammed Mursi’nin ordu önderliğindeki devrilmesinin ardından dokuz kişiyi öldürdüğü ve 91 kişiyi yaraladığı söylenen 2013 yılına dayanıyor. Kahire Ceza Mahkemesi 2015 yılında aynı davada dört sanığı ölüme ve 14 diğerini de çeşitli hapis cezalarına, özellikle de grubun baş lideri Muhammed Badei’ye mahkûm etti.

Yetkililer, Ağustos 2020’de İzzet’i Kahire’nin doğusunda bir apartman dairesinde tutuklamıştı. İhvan-ı Müslimin ya da Müslüman Kardeşler örgütü, Hasan el Benna’nın 1930’lu yıllarda barışçıl, demokrasi ve yasal yollarla, şiddete başvurmayı reddeden bir profesyoneller teşkilatı. Normal seçimlerle kolayca iktidara gelebiliyor ve ülkenin tarihindeki ilk ve son demokratik hükümet de bu grup liderliğinde ve Mursi başbakanlığında kurulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here