islami haberdini haberortadoğu haberleriislam coğrafyası
DOLAR
28,9001
EURO
31,1808
ALTIN
1.875,73
BIST
8.057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
13°C
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
10°C
Cuma Hafif Yağmurlu
7°C
Cumartesi Çok Bulutlu
8°C

MİZANI KAYBETTİK!

MİZANI KAYBETTİK!
13 Kasım 2023 10:01
A+
A-

”Kötülük yaptın mı kork çünkü o bir tohumdur, Allah yeşertir karşına çıkartır. ”

9000 insanın, 5000 çocuğun öldüğü bu toprağa sağır olabilmek için nasıl bir nöron tutulması ve nasıl bir sinir ucu iltihabına maruz kaldığımızı anlayamıyorum.

İbni Sina “Kişi yediğidir.” derken ne kadar doğru söylemiş. Karanlık ordulara hizmet yapan firmaların gıdaları ile beslenen bizler ve yavrularımız; yılmadan, bıkmadan ekini ve nesli bozmak için uğraşan kimselerin zaferlerine şahitlik ediyor.

HAKİKATİ SİNDİRİP HÜCRELERİMİZE KADAR İŞLEMEKTE ciddi hazım problemi yapan bu gıdalar, SAĞLAM KAFA VE SAĞLAM VÜCUT DENGEMİZİ BERBAT ETTİ. ASALETLİ DURUŞ İLE KARİZMASINI, İNSANİ VE İSLAMİ VAROLUŞ SEVİYESİNDE OLARAK YAŞAMAKTA MİZANI KAYBETTİK.

Tertemiz fıtratlarımız tayyip (iyi, güzel, hoş) olmayan gıdaların tesiri ile tüm melekelerini nasıl da bozmuş ve bizlere bahşedilen tertemiz duru görüyü nasıl da kapatmış hallerdeyiz. Karanlık firmaların ürettiği gıdalar; kimi zaman akrep, kimi zaman türlü hayvan ve mikroorganizmalardan derlenen gen kombinasyonları ile kısa sürede, değişik lezzetlerde, ucuza mal edilen, bozulmayı ve kokuşmayı indükleyen çok amaçlı tahriplere seyirci kalmamıza ve maruz bırakılmamıza hizmet etmiş. Konfeksiyon, kozmetik, sağlık vb. üzerine her ürüne baktığımızda, bu sentetik üretimlerin tayyip ve helal olmayan işleyişler ile üzerimizdeki tahrip gücünü net olarak ortaya çıkarmasına şahit oluyoruz. Bu şahitliği, bizlerin, dünya uluslarının ve nesillerimizin bebek katliamına karşı geç uyanışı ve dahi farkındalık oluşsa da zülmün karşısında durmada son derece hantal yahut bigane tavrımız üzerinden okumak mümkün.
Bu pasif iyiyi oynayanların duruşu asla istenen değildir. Saraybosna’da yapılan zulme karşı Bilge kral Aliya İzzet begoviç’in “Düşmanların varlığından ziyade dostlarının sessizliği” üzerinde hissettiği hüznü ifade etmesindeki yorgunluğu ve yıpratıcılığı ifade ediyor.
Düşmana hizmet etmek için illaki hain olmak gerekmez. Ahmak olmak kafi’dir, tabi ki!

Gazze’den cennete giden yol bebek, kadın, çocuk, yaşlı, ihtiyar… on binlerce mazlum ile çok kalabalık ve bölük bölük yol alırken İsrail askerlerine vitaminler ve moraller vermeye çalışan bazı firmaları boykot edişimiz dahi bu kötülüğü kabul etmediğini söyleyen bazı kimseleri rahatsız ediyor!
İşte biz buna hiçbir şekilde anlam veremiyoruz.
Bu bu topraklarda ve toprakların çocuklarında nasıl olabilir?
Zalime nasıl sessiz bir güç olabilir?
Hz İbrahim Aleyhisselam’ın ateşe atılmasını emreden Nemrut ‘a karşı kurtuluşun ab-ı hayat suyunu damla damla, bir karınca timsali taşımayı öğreten Şanlıurfa’nın sahibi bizler değil miyiz?
Yıllarca evladını, karısını kaybeden; hastalıktan bitap düşmüş, vücudundaki kurtlardan ölüme bekleyen Hazreti Eyyub’un as “Ayağını taşa vur!” gibi basit bir refleks ile şifası ve tüm kaybettiği kendine verilen yaşam kaynağı bize neyi anlatıyor bir düşünmeli değil mi?
Gerçek bir kıssa olarak Kur’an’da yad edilen Hz Eyüp’ün gezdiği diyarlarda Anadolu irfanını üzerinde emanetçi olarak yaşayan ataların torunları bizler değil miyiz?
Ne güzel dua etmiş Hz Mevlana: “Allah’ım! Bize değiştirebileceklerimiz için güç değiştiremeyecekleriniz için sabır ikisini ayırt etmek için de akıl ver.”
Boykotun bir yere varmayacağını, devede kulak kalacağını, bu ürünler sınırlardan gelirken ve hala satılırken bizim almama gibi bir direncimizin yetersiz kalacağı nasıl düşünebilir?

En azından Yahudilerin ve atalarının tarihi dahi bize ibret verici olmalı değil mi? Yüzyıllarca, bin yıllarca sürgün, işkence ve soykırım göreceksin, çocukların kıyma ve sabun yapılıp servis edilirken yokluğun dibine düşeceksin ve sonra boykot kültürü ile kendi esnafını, tacirini, halkını kazandırarak dünyanın başına yedi bela olan Siyonist İsrail olarak dirileceksin.
İşte bu dahi boykotun iyi kötü ayırt etmeden kötüyü dahi güçlendirdiğinin ve Rahman olan Allah’ın çalışana verdiğinin en büyük delili değil mi?
Biz zaferden değil seferden sorumluyuz.
VİETNAM SAVAŞI’nda yaşanan, Vietnamlı bir beyefendinin duruşu da ne kadar manidardır.

VİETNAM SAVAŞI boyunca bir adam,
Beyaz Saray’ın önünde her gece
tek bir mum yakarak protesto yapıyordu.

Bir gece bir gazeteci:
“Bayım bu küçük protestonuzun
bir şeyi değiştirebileceğine
gerçekten inanıyor musunuz?” diye sordu.

Adam şöyle cevap verdi:

“Buraya onları değiştirmek için gelmiyorum.
Buraya geliyorum ki,
onlar beni değiştiremesinler.
Bu vahşete seyirci kalarak bir parçası olmamak için
gerçeği bilmeye ve anlatmaya devam edeceğim. Vicdan ve merhametimi söküp atmaya çalışan bu acımasız dünyaya karşı direnmek için bunu her gün yapacağım.”

İşte farkındalık ve sonuçta zafer …

Elon Musk’tan İsrail’in Gazze’deki soykırımına tepki gösteren sözleri, zihnimizi tekrardan berrak bir gerçek ile buluşturup diriltmeli. Der ki:
“Öldürdüğünüz her Hamas üyesi için kaç tane yarattınız? Gazze’de birinin çocuğunu öldürürsen sırf bir İsrailliyi öldürmek için canını verecek en az birkaç Hamas üyesi yapmış olursun.”
İşte mücadele eden Filistin, Gazze ve Hamas’ın çocukları küllerinden diriliyor.
Artık bizim de bu dirilişin içerisinde net duruş sergilememiz lazım.

Hz Musa kıssasında tebliğe en güçlü olarak ulaştırabilecek kitlenin gençler olduğu görülür. Eski hayatını değiştirmek istemeyen İsrailoğulları firavuna ve onun zulmüne katlanmak zorunda olduklarını ifade ederek direnişe ket vururlar. Her safha boyunca direniş mücadelesinde problem olarak Kur’an-ı Kerim’de anlatılırlar fakat gençler Hazreti Musa’nın yanında en güzel şekilde duranlardır. Kıssalar da adeta hayat var.
İşte bu hayat verici canlılığı yaymak ve yaygınlaştırmak zorundayız.
Biz bugün de bu dirilişin yine yetişkinlere nispeten gençlerde daha fazla olduğunu görüyoruz
“Z Kuşağı” denilerek kınanan gencecik ve naif yüreklere şahit olduk. Starbucks’a giderek kazancın bebek öldürdüğüne şahit olurken nasıl hala alışveriş yapıyorsunuz diyen genç hanım kıza selam olsun. Starbucks’ı tümden kapatıp Filistin atkıları ile sadece orada oturup duruş sergileyen o muhteşem genç topluluğa selam olsun. Bu gençlerin cesareti karşısında hayrete kapılıp ve inancın büyüklüğüne bakıp hayran olmamak mümkün mü?
Her şey aslına rücu edermiş.

Merhum Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi
“Bu millet kurtulur Rabbim bir mucize yeter
Bir utanma duygusu ver…”
Selam ve dua ile kalınız

HATİCE ŞEBNEM DİKTÜRK

YAZARIN DİĞER YAZILARINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

 

Yorumlar

 1. Ahmed YAHYA dedi ki:

  Var ol,nur ol,sağ ol.Teşekkürler

  1. Hatice Şebnem Diktürk dedi ki:

   Allah razı olsun kardeşim

 2. Hürbala dedi ki:

  Kalemine yüreğine sağlık Hocam.

  1. Hatice Şebnem Diktürk dedi ki:

   Ecmain kıymetli hocam

 3. Mine Çömen dedi ki:

  ❤️

  1. Hatice Şebnem Diktürk dedi ki:

   🤍💖

 4. Ali Merdan dedi ki:

  Kaleminize yüreğinize sağlık