Özbekistan Cumhurbaşkanı yüksek güvenlikli gizli konutunu savundu

Özbek Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoev, yakın zamanda keşfedilen gizli dağ inzivasının devlete ait olduğunu ve yüksek rütbeli konukları ağırlamak için kullanıldığını ifade etti

Mirat Haber Ajansı

Özbek Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoev, yakın zamanda keşfedilen gizli dağ inzivasının devlete ait olduğunu ve yüksek rütbeli konukları ağırlamak için kullanıldığını ifade etti. Mirziyoev iktidara geldiğinden beri kendini şeffaflığı, insan haklarını korumaya ve yolsuzlukla mücadele çabalarını iyileştirmeye kararlı olarak tasvir etti ve merhum otokratik selefi İslam Kerimov ile bir tezat oluşturdu. Görünüşe göre, tipik bir komünist hükümdarın gizli sığınak geleneğinden kaçamadı. Dünya medyası tarafından yayınlanan yakın tarihli bir araştırma raporu, Mirziyoev’in Taşkent’in yaklaşık 100 kilometre kuzeydoğusundaki koruma altındaki Ugam-Chatkal Milli Parkı’nda özel kullanımı için inşa edilen lüks malikanenin perdesini kaldırdı. Rapor 23 Şubat’ta yayınlandı ve ertesi gün Özbekistan Demiryolları, konutun Mirziyoev için inşa edilmediğini, şirkete ait olduğunu ve çalışanları için rekreasyon alanı olarak kullanıldığını söyledi. Şirketin açıklamasına tesislerin videosu eşlik etti, ancak çok sayıda tutarsızlık içeriyordu.

Mirziyoev raporla ilgili ilk kamuoyuna açıklamasında Özbekistan Demiryolları ile çelişti. 18 Mart’ta Shovvozsoy Nehri bölgesindeki mülkle hiçbir ilgisi olmadığını ve yalnızca belirli devlet yüksek rütbeli konukları eğlendirmek için kullanıldığını iddia etti. Mülkün yasal olarak devlet demiryolu şirketine ait olduğu yinelendi. Mirziyoev kimin yüksek rütbeli bir misafir olduğu konusunda ayrıntılı bilgi vermedi ve yoğun programı nedeniyle mülkü kişisel kullanım için kullanmak için neredeyse hiç vakti olmadığını ekledi. Neden başkanınızın beş yıllık cumhurbaşkanlığı içinde kaç kez dinlenebildiğini sormuyorsunuz da blogcuya raporun bulgularını soruyorsunuz, sorusunu yöneltti. Ancak rapor, kompleksin inşasının Mirziyoev’in iktidara geldiği yıl olan 2017’de başladığını ve büyük ölçüde 2018’in sonunda tamamlandığını ortaya koydu.

Helikopter iniş pistlerine sahip ve uçuşa yasak bölgeye tabi. Devlet güvenlik güçleri tarafından 7 gün 24 saat ağır şekilde güçlendirilmiş ve güvenlik altına alınmış. Yerel halk, yerleşkenin yanına inşa edilen yeni bir rezervuarın su kaynaklarını aksattığını, aileleri yerlerinden ettiğini ve çevresel zarara neden olduğunu ifade ediyor. İnşaat işçileri, sahada çalışırken telefonlarını teslim etmek zorunda kaldıklarını, barikatlar ve güvenlik görevlilerinin halkın bölgeye yaklaşmasını engellediğini belirttiler. Yetkililer, rezervuarı ve tatil beldesini hiçbir zaman kamuya açıklamamışlar ve maliyetler hakkında bilgi vermemişler; rapor için teknik kaynaklar, inşa etmenin birkaç yüz milyon dolara mal olduğunu tahmin etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here