Türk sağlık sistemi “10 gün sonra çökecek”

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı uyardı: sağlık sistemi 10 gün içinde yer kalmayacağı için hastalara bakamayacak. Prof. Dr. Cinel, yoğun bakım ünitelerindeki yoğunluğun hızla arttığını söyledi ve “10 gün sonra yoğun bakımda yer bulmak imkansız hale gelecek” dedi.

Mirat Haber Ajansı

Türkiye’de vakalar 50 bin ile dünyada Hindistan’ın hemen gerisinde ikinci . Sağlık Bakanlığı verilerine göre yoğun bakım servisleri tam üçte iki doluluk oranına ulaşmış durumda. Türk Yoğun Bakım Derneği (TYBD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, önümüzdeki 10 günün yoğun bakım kapasiteleri açısından belirleyici olacağına vurgu yaptı. Cinel, Türkiye genelinde yoğun bakım ihtiyacının çok hızlı bir şekilde arttığını söyledi. Cinel, ana merkezdeki yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 85-90’ları gördüğünü ifade ederek, İstanbul, Samsun, Yalova’nın çok ciddi doluluk oranları içerdiği, ortada Covid-19 olmayan hastaların da bakım ihtiyacı olduğu, .ancak artık en ağır hastalıklara bile yer kalmadığını. İstanbul’da hastanelerin servislerini korona servislerine çevirdikleri vurguladı.

Artık ölüm oranları çok daha yüksek

Vaka sayının bu hızla artması durumunda yoğun bakımlarda yer bulmanın imkansız hale geleceği uyarısında bulunan Cinel mutant virüslerin hızlı yayıldığını, yopun bakım yaş ortalamasının 77-78’den 57-58’lere indiğini, genç insanların hasta olduğunu, daha ağır şekilde yoğun bakıma düştüklerini, yoğun bakıma alınanların akciğerlerinin daha fazla tahrip olduğunu, yoğun bakıma organ yetersizliğiyle geldiklerini, bununla mücadelenin kolay olmadığını, harap olmuş organlar ve bağışıklık sistemi nedeniyle Kovid-19 sonucu gelişen enfeksiyonlarla yüz yüze olduklarını, bu enfeksiyonların da septik şok ile daha çok ölümcül olduğunu açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here