Türkiye, 24 Nisan’dan itibaren 10 günlük Afganistan barış görüşmelerine ev sahipliği yapacak

Türkiye Afgan Amerika barış görüşmelerine ev sahipliği yapacak Mirat Haber

Afganistan ve ABD arasında gerçekleşecek olan barış görüşmelerin 24 Nisan – 4 Mayıs tarihlerinde Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Mirat Haber Ajansı

Türk yetkililer, Türkiye’nin 24 Nisan – 4 Mayıs tarihleri ​​arasında Afganistan için savaşı sona erdirme ve olası bir siyasi çözümün taslağını çıkarma çabalarını hızlandırmak amacıyla bir barış zirvesine ev sahipliği yapacağını açıkladılar. Türkiye dışişleri bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, Afgan hükümeti ve Taliban’ın 10 günlük zirveye katılacağını belirtti. Ancak Taliban daha sonra, tüm yabancı güçler ülkeyi terk edene kadar Afganistan’ın geleceğiyle ilgili herhangi bir zirveye katılmayacağını açıkladı. Toplantı, yabancı askerlerin Afganistan’dan çekilmesi için son tarih olan 1 Mayıs öncesinde durdurulan Doha görüşmelerini ilerletmek için ABD destekli bir girişimin parçası olarak Birleşmiş Milletler ve Katar’ı da kapsayacak. Ancak Katar’daki Taliban ofisinin sözcüsü Mohammad Naeem, daha sonra attığı bir tweet’te, tüm yabancı güçler tamamen geri çekilinceye kadar Afganistan hakkında karar verecek herhangi bir konferansa katılmayacaklarını açıkladı. Pazartesi günü Taliban, Türkiye’de başlangıçta 16 Nisan’da yapılması planlanan müzakerelere zamanlama nedeniyle katılmanın isteksiz olduğunu belirtmişti.

Sızan bir ABD Dışişleri Bakanlığı raporu, Washington’un Türkiye konferansının Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani’nin mevcut liderliğini Taliban’ı içeren geçici bir hükümetle değiştirmeyi planlayan bir planı onaylamasını istediğini vurguladı. ABD’nin Afganistan elçisi Zalmay Halilzad, geçici bir hükümeti de içerebilecek bir ateşkes ve barış anlaşmasına destek sağlamak için bölgeyi geziyor. Resmi Afgan kaynakları geçtiğimiz hafta Ghani’nin İstanbul görüşmelerinde üç aşamalı bir plan sunmayı planladığını ifade etti. Yetkililer, yakında bir anlaşmaya varılmazsa ülkedeki şiddetin artacağından endişe ediyorlar.

Taliban, ABD’yi uyardı.

Taliban, Washington’un askerlerini 1 Mayıs tarihine kadar geri çekmemesinin sonuçları olacağı konusunda uyardı, bu hedef ABD Başkanı Joe Biden tarafından zor olarak nitelendirildi. Üst düzey bir yönetim yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, Biden’ın ABD askerlerini, El Kaide’nin saldırılarının Amerika’nın en uzun savaşını tetiklemesinden 20 yıl sonra, 11 Eylül 2021’e kadar Afganistan’dan çekmeye karar verdiğini vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD savunma bakanı Lloyd Austin’in dün Brüksel’de NATO müttefiklerine karar hakkında bilgi vermeleri bekleniyor. Kaynaklar, Biden’in kararını kamuya açıklayabileceğini de belirtti. Biden’ın kararı, teyit edilmesi halinde, selefi Donald Trump’ın yönetimi tarafından kararlaştırılan 1 Mayıs’taki geri çekilme tarihini kaçıracaktı. Ancak yine de kısa vadeli bir geri çekilme tarihi belirleyecek ve Taliban’ın Biden’ın süreci uzatacağına dair endişelerini azaltma potansiyeli var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here