İstanbul Belediyesi Londra müzayedesinde 9 Kuran mushafı ve Rumi el yazmaları satın aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Londra’daki Sotheby’s müzayede salonunda dokuz Kuran el yazması ile Celaleddin-i Rumi eserleri satın aldı satın aldı.

Mirat Haber Ajansı

İBB bütçesinden, Londra’daki Sotheby’s müzayede evinde yapılan açık artırmada dokuz Kuran el yazması satın alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültür işleri yetkilileri, İmamoğlu’nun talimatıyla, dokuz Kuran nüshası ve elyazmalarını satın almak için Londra’da bir müzayedeye katıldı. Satın alma fiyatı hakkında bilgi verilmedi, ancak satışta aynı zamanda en uzun süre hüküm süren Osmanlı padişahı olan Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ın 16. yüzyıldan kalma nadir bir portresi de vardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu satın alma işlemini sosyal medya hesabından paylaştı. İmamoğlu, müzayedede 9 paha biçilmez Kuran ve el yazmasının alındığını açıkladı. Kuran’ın beşinci suresi olan Ma’ide Suresi dahil 1100 yıllık el yazması 5 sureyle Zuhruf Suresi de dahil olmak üzere 1200 yıllık olanlar dahil en az 700 yıllık Kuran sayfaları içeren Kuran mushafını satın alımı, Konya’da türbesi olan ünlü şair Celaleddin Rumi’nin Mesnevisi ve Mevlana olarak bilinen sanatçının en büyük oğlu olan Baha-ed-Din Muhammed-i Veled’ın Başlangıç Kitabı anlamına gelen Ibtidaname’yi de içeriyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here