All for Joomla The Word of Web Design

Biyo-teknoloji ve İnsanın uzaktan yönetileceği iddiaları

Son yıllarda bilgi teknolojisinin gelişimi ve bio-teknoloji alanında meydana gelen değişmeler ile insanın kendi kendini yönetmesinin sona ereceğine ve bioteknoloj’iye hakim olan küçük bir grubun insanlığı yönetecek bir sistem geliştirerek dünyayı kontrol altına alacağı yönünde görüşler var. Hatta bu konunun İsviçre’deki Davos toplantısında yapılan bir sunuma dayanılarak, şimdiden insan beyninin çalışma sisteminin kopyalanarak beşeri karar sistemleri üzerine etki edebilecek bir mekanizma geliştirilmekte olduğu ile ilgili dikkati çeken iddialar ortaya atılmaktadır.

Bu tür korku ve dehşet senaryolarının eskiden beli Batı dünyasında dile getirildiğini hatırlıyor ve bunların bir nevi “resulca kehanet” olarak bir kurtuluş bekleme halinin batı’nın önemli medeniyet tarihçileri tarafından öne sürüldüğünü biliyoruz. Bununla, bir yerde insan zeka ve dehasının, hayata hakim olabileceğini ve insan dışı güçlerin ve özellikle de, Allah’ın iradesi dışında bir hayat düzeni inşa etme çabalarının güçlendirilmeye çalışıldığını anlıyoruz.

Aslında böyle bir zihni yöneliş ile dini, Rönesanstan beri hayatından kovan batı düşünce anlayışının, insan kaderi üzerinde ilahi takdirin hala geçerli olduğuna dair zimni bir kabulün de ortaya çıktığı hayretle görülmektedir. 1600’lü yıllardan beri, ilahi ve ahlaki olan bütün güç ve değerleri hayatından kovan batı medeniyeti, bu haliyle farklı bir dönüşüm mü yaşayacak, bunu yakında göreceğiz.

Yazının devamı için »»

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir